Roboti ABB pro drobnou práci

ABB robot

Jednoramenný kolaborativní robot YuMi® od ABB urychluje prototypování v GE Healthcare. S více než 100 lety zkušeností a přibližně 50 000 zaměstnanci po celém světě je GE Healthcare přední mezinárodní společností v oblasti lékařských technologií, diagnostiky a digitalizace zdravotnictví. Finská dceřiná společnost GE Healthcare Finland se specializuje na vývoj řešení pro monitorování pacientů. V závodě v Helsinkách se mimo jiné vyrábí pacientské monitory a moduly pro měření plynů pro ventilační a anesteziologické přístroje a vyváží se do celého světa. Srdcem inovací ve společnosti GE Healthcare je montážní linka pro prototypování nových produktů. V Helsinkách se v současnosti pracuje na produktu obsahujícím inovativní senzorovou baterii.

ABB YuMi

Jednoruký cobot pro filigránové lepicí práce
Aby bylo možné přizpůsobit design v krátkých iteracích, spoléhá GE Healthcare na této montážní lince na jednoramenné YuMi® (IRB 14050) od ABB Robotics – jednoramennou variantu dvouramenného cobota YuMi® (IRB 14000) , který byla představena v roce 2015. Extrémně kompaktní sedmiosý robot váží pouhých 9,5 kg a nabízí maximální flexibilitu při montáži. Jednoramenné YuMi® bylo speciálně vyvinuto pro montáž malých dílů například ve spotřební elektronice nebo spotřebním zboží. Dokáže rychle a flexibilně převzít montážní úkoly, které by pro člověka byly ergonomicky obtížné.

ABB YuMi

V aplikaci GE Healthcare je YuMi® odpovědný za nanášení lepidla na prototypy, které nejsou větší než velikost krabičky od zápalek. Tento úkol by byl pro člověka více než obtížný, protože dlouhé kuličky lepidla musí přesně kopírovat tvar dílů. Dalším komplikujícím faktorem je krátká doba vytvrzování použitého lepidla. „Do procesu montáže jsme museli přidat krok lepení, což bylo velmi obtížné ručně,“ říká Teemu Äärynen, vedoucí programu pokročilého výrobního inženýrství ve společnosti GE Healthcare Finland.

Nová oblast použití pro známého pomocníka
Použití YuMi® automatizuje nanášení lepidla na prototypy. Jednoruký kolaborativní robot vyzvedne obrobek z upínače, nanese lepidlo pomocí externí lepicí trysky a umístí výrobek na stejné místo. Robot dokáže složitý úkol provést rychleji a s větší opakovatelností než člověk. Tím se zrychlí výroba a uvolní se kvalifikovaní pracovníci, kteří mohou být nasazeni jinde.

Společnost GE Healthcare již používá dvouramenného cobota YuMi® pro jiné úkoly spojené s montáží produktů. Proto bylo rozhodnutí investovat do nové pracovní stanice cobot jednoznačné. Vyvinula jej finská společnost Roboco, která se specializuje na robotická řešení. „Systém YuMi® ve společnosti GE Healthcare je skvělým příkladem možností, které coboti při montáži nabízejí. Rychle jsme našli řešení pro pracovní kroky, které je obtížné provést ručně. Robota lze později flexibilně použít i pro jiné úkoly,“ uvádí Oskari Hakaluoto, generální ředitel společnosti Roboco.

ABB YuMi

Kolaborativní všestranní pro větší udržitelnost
Coboti otevírají dalekosáhlé možnosti automatizace úkolů a procesů, které by s tradičními řešeními nebyly proveditelné. Zvláštní síla bezpečných cobotů spočívá v tom, že nevyžadují objemná a prostorově náročná bezpečnostní řešení. To umožňuje integraci kolaborativních robotů do stávající výrobní linky s minimálními náklady na čas a peníze. „Kompaktní, bezpečné kolaborativní roboty také umožňují malým a středním společnostem těžit z možností robotiky s relativně malou počáteční investicí,“ říká Oskari Hakaluoto.

Roboco je členem programu Value Provider společnosti ABB. „Kromě našeho interního know-how máme v ABB přístup k síti inovativních, vysoce kvalifikovaných partnerů, kteří společně s námi a příslušnými koncovými zákazníky vyvíjejí flexibilní robotická řešení pro každý výrobní požadavek,“ říká Juha Mainio, Production Manažer ABB.

cobot ABB YuMi

Rychlá návratnost investice
Mezitím se nový produkt v inovačním centru GE Healthcare chystá k sériové výrobě a na výrobní lince se často používá nový jednoruký cobot YuMi. „Kdykoli potřebujeme aktualizovat produkt nebo upravit výrobní proces, těžíme ze skutečnosti, že robota lze tak snadno přeprogramovat,“ říká Teemu Äärynen. „Vysoká dostupnost a flexibilita tohoto systému výrazně urychluje vývoj našeho produktu.“ Podle Äärynena lze velké úpravy programovacího kódu robota dokončit za pouhou půlhodinu. Kolaborativní funkce jednorukého kolegy jsou u lidských zaměstnanců velmi oblíbené. Stručně řečeno, robotický systém se pro GE Healthcare ukázal jako dobrá investice.

„Kobot dokáže nejen zautomatizovat pracovní krok, který by člověk nezvládl, ale řešení také ušetří našim zaměstnancům spoustu času na jiné úkoly. To zvyšuje produktivitu naší montáže a odráží se v ceně výrobku pro naše koncové zákazníky. Doba návratnosti této investice byla pozoruhodně rychlá, hluboko pod rok,“ uzavírá Äarynen.

Zdroj zprávy: ABB
ABB logo male