Aero dodalo české armádě poslední L-159 po plánované opravě

l-159 alca aero

Aero Vodochody kompletně dokončilo předepsané opravy u všech 16 jednomístných letounů L-159 ALCA a předalo poslední kus Vzdušným silám Armády České republiky. Letouny L-159 mají prodloužený provoz o dalších osm let a další technická vylepšení. Lehký bojový letoun L-159 ALCA s evidenčním číslem 6070 byl posledním ze 16 jednomístných letounů, které v Aero Vodochody procházely v posledních dvou letech předepsanými periodickými opravami. Poslední dokončená Alka byla letecky předána 21. základně taktického letectva Čáslav Vzdušných sil Armády České republiky.

aero l159 alce

 

„Opravené letouny jsme kvůli zajištění provozuschopnosti flotily L-159 a obranyschopnosti České republiky dodávali v pravidelných intervalech od září 2020 až do konce roku 2022, kdy jsme dokončili opravu posledního letounu. Aero splnilo zakázku v souladu se smlouvou přesně na čas,“ uvádí Viktor Sotona, prezident a CEO Aero Vodochody:„Velkou výhodou L-159 je jejich nákladově efektivní provoz, především v porovnání s nadzvukovými letouny, při splnění velkého množství různých variant bojových úkolů,“ dodává.

Druhé střední opravy v rámci tzv. PP16 (předepsané periodické práce po 16 letech provozu) zahrnují kontrolu a testování všech částí letounu včetně přístrojů. Součástí kontraktu mezi Ministerstvem obrany České republiky a společností Aero Vodochody uzavřeného v roce 2019 bylo také technické vylepšení některých částí a funkcí letounu. L-159 byly upraveny pro použití brýlí nočního vidění (NVG) včetně přizpůsobení kabiny a instalaci souprav vnitřního a vnějšího osvětlení letounu. Nový záložní elektronický zobrazovač (ESIS) zvládne nahradit jiné záložní přístroje a poskytne tak pilotům, v případě selhání běžných přístrojů, důležité údaje o poloze, rychlosti nebo klesání.

l-159 alca aero

Aero Vodochody výrobně dokončilo poslední 16 letoun L-159 v prosinci minulého roku a předalo jej formou tzv. pozemního předání Vzdušným silám AČR. Samotné letecké předání posledního letounu L-159 proběhlo během ledna 2023.

Letouny L-159 využívaní Vzdušné síly Armády České republiky. Kromě toho české lehké bitevníky z Aera Vodochody mají ve své flotile také Vzdušné síly Iráku. Pro výcvikové účely je nově začala používat i společnost Draken Europe, kde plní roli agresorů při tréninku pilotů bojových letounů RAF – Eurofighter Typhoon a nejmodernějších letounů F-35.

l-159 alca aero

AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
AERO Vodochody AEROSPACE a.s.