Aero Vodochody v letošním roce zdvojnásobí tržby

aero vodochody

Tržby největšího českého leteckého výrobce, společnosti AERO Vodochody AEROSPACE, se letos zdvojnásobí na téměř 6 miliard korun v porovnání s očekávanými výsledky roku 2019. Na nárůstu tržeb se podílí zejména nové zakázky v oblasti údržby letounů, navýšení výroby na programu Airbus A220 a zahájení sériové výroby nového cvičného a lehkého bojového letounu L-39NG.

aero vodochody

V minulém roce podepsalo Aero hned několik nových kontraktů se zahraničními uživateli letounů L-39 Albatros, z větší části s podporou svého strategického partnera, společnosti OMNIPOL. V tuto chvíli má Aero objednávky na generální opravy a modernizace celkem 35 strojů, letounů L-39 pro zákazníky ze střední Asie a Afriky a L-159 pro Vzdušné síly Armády ČR. „Díky těmto zakázkám se v letošním roce objem tržeb za údržbu a modernizace letounů zdvojnásobí na 2 miliardy korun. V oblasti dodávek leteckých celků pro naše zákazníky také rosteme, zejména díky 50procentnímu nárůstu výroby náběžných hran křídel pro Airbus A220 na celkem 73 dodávek v tomto roce. V našem rozpočtu na rok 2020, odsouhlaseném naším akcionářem, počítáme s návratem do černých čísel,” popsal Dieter John, prezident a CEO Aera Vodochody.

aero vodochody

Aero úspěšně pokračuje také v projektu nového cvičného a lehkého bojového letounu L-39NG. „Pozemní i letové zkoušky běží naplno a naším cílem je získat certifikaci na pokročilý cvičný letoun ve třetím čtvrtletí roku 2020. Koncept industrializace L-39NG je připravený, v letošním roce spustíme sériovou výrobu a završíme některé prodejní kampaně, což rovněž přispěje k růstu tržeb,” dodal Dieter John.

Na začátku roku 2019 Aero zahájilo projekt transformace nazvaný A3F – Aero Fit For Future, který optimalizuje provoz a dodavatelský řetězec, zvyšuje celkovou efektivitu firmy a připravuje ji na silný růst. Jeho součástí byl i proces snižování počtu zaměstnanců a běžných nákladů. Proces hromadného propouštění skončil v květnu roku 2019 a dotkl se celkem 250 zaměstnanců. Nyní Aero naopak nabírá nové zaměstnance na specifické pozice spojené s leteckou výrobou. V posledních třech měsících nabralo třicet nových zaměstnanců a má více než 50 dalších otevřených pracovních míst.

AERO Vodochody AEROSPACE
AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny. Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u 60 vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.