Cenově výhodný robot FANUC SCARA se stropní montáží odstraňuje mrtvou zónu

fanuc scara

Nový rychlý a přesný robot FANUC SR-3iA/U na stropě odstraňuje takzvanou „mrtvou zónu“, kterou běžně trpí konvenční roboty SCARA. Kromě toho, design a specifikace SR-3iA/U z něj činí nákladově efektivní, snadno konfigurovatelnou alternativu k dražším delta robotům v mnoha aplikacích montáže, balení a manipulace s materiálem.

V pracovním prostoru robota jsou často oblasti, na které konec ramene nedosáhne. Takové oblasti se nazývají mrtvé zóny. Překonání tohoto problému s jednotkou SR-3iA/U bylo hlavním vývojovým cílem inženýrů FANUC. Částečně díky pokročilému softwaru je celý objem válcové pracovní plochy nového robota zcela přístupný v lineárním nebo kartézském režimu.

fanuc SR-3iA/U

 

„Tento faktor je zvláště důležitý v aplikacích, které zahrnují například sledování náhodně umístěných dílů na dopravníku,“ vysvětluje Ralf Völlinger, viceprezident pro robotiku ve společnosti FANUC Europe. „Tyto úkoly obvykle spoléhají na kameru, která pořizuje snímek, přičemž robot následně vybírá díl pro balení nebo převoz na montážní stanici. S jednotkou SR-3iA/U neexistují žádná omezení pohybu v celé pracovní oblasti robota, což zajišťuje 100% úspěch této aplikace.

Jednoduchá integrace
Další důležitou výhodou 4osého robotu SCARA FANUC SR-3iA/U je jeho pracovní průměr 700 mm (dosah 350 mm), který se blíží průměru mnoha delta robotů. Protože delta roboty jsou obecně dražší, SR-3iA/U představuje vysoce nákladově efektivní řešení pro inženýry budující nové výrobní linky nebo stroje. Robot také nabízí zvláštěsnadná integrace díky jeho malé velikosti rámu ve srovnání s delta robotem, zatímco plně integrované služby v rameni, jako jsou I/O, 24VDC, solenoidové ventily a vzduchové vedení, zabraňují interferenci s periferními zařízeními. Robot SCARA navíc spotřebovává mnohem méně energie než robot delta, někdy čtyřikrát až pětkrát méně, což z něj činí celkově chytřejší řešení.

Aplikace, které budou těžit z ultrakompaktní jednotky FANUC SR-3iA/U, zahrnují sestavování bateriových článků a solárních panelů, stejně jako všechny typické elektronické a mechanické montážní úlohy v celém průmyslu. Přítlačná síla SR-3iA/U je 150 N . Robot samozřejmě může také splnit nesčetné množství aplikací „pick and place“ manipulace s materiálem a balení díky svým velmi vysokým rychlostem. Standardní doba rychlosti vychystávání pro 1 kg užitečného zatížení je 0,5 sekundy (120 vychystávání za minutu). Navzdory této vysoké rychlosti neexistuje žádný kompromis v přesnosti: SR-3 i A/U poskytuje opakovatelnost ±0,01 mm v lineárních osách a opakovatelnost rotace zápěstí 0,004°.

fanuc SR-3iA/U

SR-3iA/U bude později k dispozici pro aplikace v čistých prostorách, které mohou zahrnovat například montáž injekčních stříkaček ve farmaceutickém sektoru. Následné verze budou také obsahovat model pro sekundární potravinářské aplikace s volitelnými doplňky, jako je krytí IP65, potravinářské mazivo a antikorozní nátěr. Je pozoruhodné, že celoplastový kryt pro osu Z robota usnadňuje čištění robota.

Působivý poměr hmotnosti a zatížení
Mezi další výhody SR-3iA/U patří jeho dobrý poměr hmotnosti k zatížení: robot váží pouhých 27 kg, ale unese zátěž až 3 kg díky svému robustně navrženému rameni (dovolený moment zatížení na zápěstí je 0,06 kgm 2 ). Zápěstí nabízí standardně pohyb ±720° (rychlost 3000°/s), s možností nepřetržitého otáčení.

Robot poskytuje úplnou kompatibilitu s nejnovějším ovladačem FANUC R-30 i B Compact Plus. Webové uživatelské rozhraní ( i RProgrammer) navíc poskytuje intuitivní a jednoduché programování pomocí tabletu nebo PC, takže nepotřebujete i Pendant Touch.

fanuc scara sr-3iA/U

V neposlední řadě uživatelé SR-3iA/U zjistí, že FANUC je schopen přinést kompletní portfolio inteligentních technologií na trh SCARA prostřednictvím systémů vidění, integrovaného logistického softwaru a široké škály dalších funkcí FANUC.

O společnosti FANUC
FANUC Corporation je jedním z celosvětových lídrů v automatizaci továren pro CNC řídicí systémy, roboty a výrobní stroje (ROBODRILL, ROBOCUT & ROBOSHOT). Od roku 1956 je FANUC průkopníkem ve vývoji číslicově řízených strojů v automatizačním průmyslu. S 271 pobočkami společnosti FANUC po celém světě a více než 8 000 zaměstnanci nabízí společnost FANUC hustou síť v oblasti prodeje, technické podpory, výzkumu a vývoje, logistiky a služeb zákazníkům.

Zdroj zprávy: FANUC