Česká národní expozice představí na MSV 2022 zajímavé exponáty

eu

Součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu bude i Česká národní expozice, kterou návštěvníci najdou v pavilonu P. Představí se zde Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Agentura pro podnikání a inovace, agentury CzechInvest a CzechTrade, Česká exportní banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Národní rozvojová banka, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví. Návštěvníci zde uvidí i řadu inovativních exponátů.

Fotogalerie České národní expozice z MSV 2021

Intellmaps: laserscanner
Společnost Intellmaps využívá unikátní mobilní laserscanner s vlastnostmi GPS s přesností na několik cm, který kromě georeferencovaného mračna bodů umí také pořizovat 360° snímky na principu indoor „street view“, disponuje dvěma laserovými scannery, z nichž každý má rychlost snímání 300.000 bodů/s, gyroskopem a technologií přesného měření uvnitř budovy SLAM. Toto zařízení zkracuje dobu digitalizace budov na jednotky hodin a značně zlevňuje tvorbu digitálních dvojčat.

intellmaps

Intellmaps digitální dvojče je produkt společnosti Intellmaps, který přímo navazuje na sběr dat a umožňuje přímo ve webovém prohlížeči kombinovat data z digitálního dvojče jako obarvená mračna z laserskenů, 360° snímky “street view”, 3D modely, data z BIMu (Building Information Model), CAD nebo 2D plánů. Nad takto vytvořeným digitálním dvojčetem pak fungují firemní procesy, integrace do prvků IoT, virtuální a augmentovaná realita nebo vnitřní navigace.

Více na www.intellmaps.com

BringAuto
Společnost BringAuto je brněnský technologický startup, který vyvíjí autonomní roboty sloužící pro rozvoz zásilek, ale také pro logistiku v industriálních areálech. Naplňuje vizi robotizace last mile delivery. V rámci testování a ověření konceptu v roce 2020 elektromobil BringAuto úspěšně doručoval balíčky v Brně. Pomocí výdejních boxů se bezkontaktně zásilky předávaly adresátům. V listopadu 2021 autonomně jezdící industrial delivery robot doručil stovky vzorků v chemických závodech BorsodChemu v Ostravě. V rámci soutěže Impuls Logistika, top logistický produkt BringAuto získalo třetí místo.

Bring auto

  • pohybuje se rychlostí až 20 km/h
  • rozměr 3000×1300 mm
  • v současné době mají dojezd až 100 km
  • nosnost 1t
  • úsporný elektrický pohon
  • olověné či lithium-iontové baterie (vydrží celodenní provoz na jedno nabití)
  • autonomní řízení a veškerá bezpečnost je zajištěna pomocí kombinace kamer, LiDARu a radarů

Robotické platformy mají modulární konstrukcí, díky které je možné robota využívat více způsoby:

  • LMD robot – robot může nést výdejní boxy, se kterými zastaví přímo před vaším domem pro pohodlné dodání zásilky;
  • Industrial Delivery Robot – dovoz výrobků, zboží, materiálu, chemických vzorků v rámci průmyslových areálů a technologických parků;
  • pojízdný prodejní automat na festivalech, nebo v centrech měst.

Flotilu robotů je možné vzdáleně řídit pomocí aplikace, určovat cíle jednotlivých robotů a sledovat je na mapě. Veškerý software pro správu robotů je open-source, takže je možné jej snadno zaintegrovat do systémů Smart City tak, aby roboty mohly podávat informace o provozu, své vytíženosti či stavu silnic. O pohybu robotů i aktuální situaci ve městě tak může informovat přímo město; naopak robot může být centrálním systémem informován o aktuální situaci a volit jinou cestu. Komunikace robota s centrálním systémem, jeho modularita a elektrický pohon podporují ekologii i efektivitu logistiky celého města.

Více na www.bringauto.com

VRgineers – za kniplem F16
Roli pilota americké stíhačky F-16 si můžete vyzkoušet, aniž byste léta trénovali. Zalétat si s nadzvukovým letounem umožní unikátní řešení pro virtuální pilotní výcvik z dílny společnosti Vrgineers. V Brně firma představí nejmodernější simulátor s označením F-16 Classroom, modulární systém, který snadno umí konfigurace pro výcvik pilotů letounů F-16, F-18 i supermoderní stíhačky F-35. Chybět nebude ani zbrusu nový headset XTAL 3. Jde přitom o vůbec nejvyspělejší headset pro virtuální a mixovaná prostředí, skrze jehož střed můžete vidět na skutečný svět před sebou. V mixované realitě se tak ocitnete v přesné kopii kokpitu letounu, který budete ovládat, zatímco se kolem vás bude ve virtuálnu odehrávat letecká nebo bitevní situace, v níž letíte nad fotorealistickým povrchem konkrétního místa na Zemi.

VRgineers

Navíc si simulace různých bojových letounů a vrtulníků budete moci vyzkoušet na plně přenosném simulátoru Portable. Na simulátorech z pražských Holešovic trénují elitní piloti z celého světa, ve výcviku jej využívají britské vzdušné síly RAF či americké námořnictvo i letectvo (US Navy a US Air Force).

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s.
BVV a.s.