Česká republika hostila zástupce letectev z 25 zemí

Omnipol Future Air Force Conference

V termínu 13.-14. září se v Praze uskutečnil první, nicméně velmi úspěšný ročník konference Future Air Force Conference, které byl OMNIPOL generálním partnerem. Celkem 65 vojenských účastníků z 25 zemí, včetně šesti velitelů národních vzdušných sil, 18 generálů, 30 plukovníků a další důstojníci, vesměs piloti a výcvikoví specialisté, úspěšně vytvořili novou profesionální platformu pro vzájemnou výměnu zkušeností i boření zažitých představ. A to byl hlavní cíl, který si kladli organizátoři, tedy Future Forces Forum a společnosti DEFCON a DALI consulting.

Future Air Force Conference

Celou konferenci zahájil bývalý velitel Vzdušných sil, brigádní generál ve výslužbě Libor Štefánik, který předal slovo současnému veliteli, generálmajorovi Petru Čepelkovi. Koncept konference rozdělený do čtyř tematických okruhů zahrnoval témata: Výzvy moderního leteckého výcviku a systémová řešení, nábor pilotů – hlavní výzva pro vzdušné síly, zapojení průmyslu do budoucího výcviku personálu vzdušných sil a národní pohledy na výzvy moderního leteckého výcviku a systémového řešení. Prezentace byly vedeny předními českými i zahraničními odborníky v letectví, mezi něž se řadí například plukovník ve výslužbě Jaroslav Špaček, ředitel v LOM Praha, brigádní generál Csaba Ugrik, letový ředitel Obranných sil Maďarska nebo air maršál Hasan Bala Abubakar, náčelník štábu letectva nigerijských Vzdušných sil. Jedním z přednášejících byl také obchodní ředitel naší dceřiné společnosti Aircraft Industries Tomáš Novák, který posluchače prostřednictvím své prezentace seznámil s letouny L 410 a jejich využitím při výcviku leteckého personálu.

Future Air Force Conference

Všichni velitelé Vzdušných sil se také v rámci programu na pozvání jejich českého protějšku zúčastnili pietní akce u Okřídleného lva na pražském Klárově a vzdali hold československým letcům, kteří sloužili za 2. světové války v RAF.

Future Air Force Conference

Konference měla nejen skvělý ohlas, ale především byla obrovským přínosem pro všechny účastníky, kteří mohli sdílet svoje zkušenosti na mezinárodní úrovni a získat nové pohledy na problémy a trendy v leteckém oboru.

Future Air Force Conference

Po ukončení konference se část delegace naším letounem L 410 NG z Prahy přesunula do kunovického závodu Aircraft Industries, kde si měli hosté možnost prohlédnout tento stroj přímo ve výrobě a dozvědět se ještě více informací o tomto turbovrtulovém, celokovovém hornoplošníku. Po prohlídce následoval přelet na ostravské letiště Mošnov. Zde byl jejich informacemi a zážitky nabitý pobyt v České republice zakončen návštěvou největší bezpečnostní přehlídky v Evropě, Dny NATO.

Future Air Force Conference

Zdroj zprávy: Omnipol
omnipol