Česká zbrojovka Uherský Brod slaví 85. výročí

Česká zbrojovka a.s., největší výrobce ručních palných zbraní na území České republiky a současně jedna z nejvýznamnějších zbrojních firem ve světovém měřítku, si v roce 2021 připomíná již 85 let od svého založení. U této příležitosti uvádí na trh dvě limitované jubilejní edice zbraní CZ.

Výstavba zbrojovky v moravském městě Uherský Brod začala v polovině léta 1936 v rámci rozsáhlého přesunu československých strategických kapacit do východních oblastí republiky. Tehdy to byl jen jeden z mnoha projektů, jimiž se Československo pokoušelo připravit na válku s nacistickým Německem. Dokonce jeden z projektů nejmenších, díky čemuž se ho podařilo rychle realizovat – nová továrna zahájila činnost již na počátku roku 1937. Už dávno se ale ukázalo, že ve skutečnosti šlo o jeden z velkých mezníků vývoje českého i světového zbrojního průmyslu.

cz ub

Původně nevelký podnik, který vznikl jako pobočný závod zbrojovky v jihočeských Stranicích s úkolem vyrábět letecké kulomety, se díky své bezpečné pozici začal brzy rozrůstat a po roce 1948 se do něj postupně soustředila produkce většiny ručních střelných zbraní v tehdejším Československu. Zbrojní továrna v Uherském Brodě se již v 50. letech minulého století stala klíčovou dodavatelkou domácích ozbrojených složek, její civilní zbraně se ve velkých počtech vyvážely do celého světa. Mnohé z tehdejších produktů lze označit za legendy: samopaly vz. 58 a vz. 61 Škorpion, vzduchovky a „poplašňáky“ Slavia, pistole ČZ vz. 50/70 a ČZ 75, malorážky ZKM či kulovnice ZKK.

Dnešní akciová společnost Česká zbrojovka Uherský Brod byla založena v roce 1992, díky zvýšené orientaci na export se jí podařilo překonat náročná 90. léta a na začátku nového tisíciletí připravit k dalšímu rozvoji. Po roce 2006 se v držení většinového českého akcionáře rychle proměnila ve vysoce výkonnou moderní firmu s radikálně obměněným portfoliem. Nová generace zbraní CZ se od zákazníků dočkala nadšeného přijetí a Česká zbrojovka a.s. se definitivně zařadila mezi globální extraligu. K jejím největším úspěchům patří návrat řad dodavatelů automatických zbraní českým i zahraničním ozbrojeným složkám.

Ze současné nabídky zmiňme zejména „striker fired“ pistole řady CZ P-10, moderní varianty nadčasové CZ 75 včetně úspěšné sportovní varianty CZ SHADOW 2, modulární opakovací malorážky CZ 457, samopaly CZ SCORPION EVO 3 A1 a útočné a bojové pušky CZ BREN 2 (k dispozici jsou i jejich samonabíjecí verze pro civilní trh). V případě opakovacích kulovnic CZ se právě roce 2021 připravuje velká generační obměna.

V roce 2018 se Česká zbrojovka a.s. stala součástí mezinárodního holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE, který má za cíl stát se světovým lídrem ve výrobě ručních palných zbraní a do konce roku 2025 dosáhnout tržeb ve výši jedné miliardy eur. Důležitý krok k tomuto cíli představuje nedávná akvizice proslulé americké firmy Colt. I po tomto zásadním rozšíření Česká zbrojovka a.s. zůstává největším výrobcem skupiny CZG a její produkty se vyvážejí do bezmála 100 zemí celého světa. Zejména díky ní finanční výsledky za rok 2020 navzdory omezením plynoucím z pandemie covid-19 překonaly další rekord (společnost CZG dosáhla tržeb 6,82 mld. Kč, ukazatel EBITDA vzrostl na 1,47 mld. Kč, provozní zisk dosáhl 1,1 mld. Kč) a velmi slibně se vyvíjela i první dvě čtvrtletí roku 2021.

cz 557

U příležitosti svého letošního půlkulatého výročí Česká zbrojovka a.s. připravila exkluzivní limitované edice dvou úspěšných modelů CZ: 2 000 kulovnic CZ 557 85th Anniversary a 2 000 pistolí CZ 75 SP-01 Shadow 85th Anniversary. Obě edice si zachovávají všechny přednosti těchto moderních legend a přidávají k nim bonusové prvky připomínající 85. výročí založení firmy.

cz 75 SP-01

Zdroj zprávy: Česká zbrojovka a.s.
česká zbrojovka group