Český Huisman vyrábí speciální trubky pro ukládání oxidu uhličitého do podzemí. Přelomový projekt „přeměňující CO2 na kámen”
Huisman vyrábí speciální trubky na nové výrobní lince ve sviadnovském závodu v České republice. Vlastní systém kompozitních trubek vhodných pro hloubkové vrty vyvinula nadnárodní skupina Huisman. Trubky využije společnost Carbfix pro svůj pilotní vrt na Islandu. Jedná se o unikátní projekt dlouhodobého a bezpečného skladování CO2 v podzemí.
Celý vývoj kompozitního systému trval přibližně čtyři roky a probíhal v holandském Huismanu, kde se také vyrobila první část trubek pro projekt Carbfix. Poté se linka s vyrobenými trubkami přesunula do Česka, kde byly na trubky doplněny závity a provedeny dokončovací práce.
„Další trubky pro unikátní islandský projekt již budeme vyrábět kompletně u nás ve Sviadnově. Ještě ladíme některé výrobní operace, abychom měli novou linku nachystanou pro budoucí sériovou výrobu a další zakázky,” popisuje Karel Pavlíček, Managing Director ze závodu Huisman v České republice, a dodává: „Každopádně již teď můžeme říci, že uplatnění našeho systému při procesu ukládání uhlíku do podzemních úložišť je význačným příkladem využití těchto trubek.”
Kompozitní trubky jsou vyrobeny z pevného kompozitního materiálu. Patentované štíhlé spoje pak zajišťují úsporu při hloubení vrtu.
„Kompozitní trubky vyvinuté a vyráběné v Huismanu mají předpokládanou životnost v hlubinném prostředí až 30 let. Trubky totiž ve vysoce korozivním prostředí nerezavějí a uvnitř se neusazují žádné minerály, takže se nesnižuje průtočnost trubek v čase, což přináší nemalé úspory,” uvádí hlavní výhody Martin Vojtek, Assembly Manager z českého Huismanu.
První dodávka a instalace kompozitních trubek z Huismanu je určena pro společnost Carbfix, která je využije v pilotním vrtu projektu Coda Terminal na Islandu. Jednotlivé fáze procesu „přeměny oxidu uhličitého v kámen” zahrnují rozpuštění CO2 v mořské vodě, přečerpání prostřednictvím kompozitních trubek do čedičové horniny v podzemí, kde následuje reakce s horninovým prostředím. Během dvou let vzniknou v podzemí přírodní cestou stabilní uhličitanové minerály a tím se oxid uhličitý bezpečně a dlouhodobě uskladní.
Trvanlivé a účinné řešení kompozitního systému Huisman, který za své inovativní vrtné trubky získal prestižní ocenění Ruggero Bertani European Geothermal Innovation Award, je vhodné zejména pro hloubkové vrty pro ukládání uhlíku, geotermální vrty, ale i pro těžbu ropy a plynu.
„Těší mě, že skupina Huisman včetně českého závodu ve Sviadnově je průkopníkem v budování zcela nového trhu s různými aplikacemi kompozitního systému, který bude co nejvíce využívat nesporné výhody a přednosti tohoto materiálu,” dodává Karel Pavlíček.
O společnosti Huisman:
• Společnost Huisman, která působí ve Sviadnově od roku 1997, je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech” strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou pro energetický, námořní, těžební, železniční a zábavní průmysl.
• Mezi produkty firmy patří námořní a pozemní jeřáby, mobilní vrtné soupravy, řešení pro pokládání potrubí v moři, zařízení pro zábavní průmysl, podvozky pro stavební a údržbová kolejová vozidla, kompozitní trubky a další.
• Výrobky společnosti Huisman míří zejména na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.
• Mezi nejvýznamnější zákazníky českého Huismanu patří společnosti BMS, Heerema, Subsea 7, COSCO, Vekoma.
• Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů.
• Česká společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která byla založena v roce 1929 v Nizozemí a centrála včetně vedení se nachází ve městě Schiedam. Kromě Sviadnova má Huisman výrobní závod v holandské centrále a také v Číně. Obchodní zastoupení včetně projektové a servisní podpory je dále ve Spojených státech amerických, Brazílii, Singapuru a v Norsku.
Zdroj zprávy: Huisman