Český národní tým vyjede na mistrovství Evropy v odborných dovednostech 3. září z Prahy. Polský Gdaňsk očekává 100 tisíc návštěvníků

euroskills

Po dvou letech příprav se český reprezentační tým chystá na evropský šampionát EuroSkills, na kterém 600 soutěžících do 25 let z více než tří desítek evropských zemí poměří úroveň svých odborných znalostí a dovedností v celkem 43 profesích. Českou republiku bude v polském Gdaňsku ve dnech 5. až 9. září reprezentovat deset soutěžících, kteří se na toto mistrovství kvalifikovali na regionálních, národních i zahraničních soutěžích odborných dovedností.

Výjezd národního týmu na mistrovství je plánován na neděli 3. září v ranních hodinách z areálu pražské Střední odborné školy Jarov.

Pořadatelé očekávají, že letošní ročník evropského mistrovství odborných dovedností navštíví 100 tisíc lidí z celé Evropy. Slavnostního zahájení šampionátu se v areálu Polsat Plus Areny zúčastní 30 tisíc návštěvníků. Na základě on-line registrace pořadatelé již nyní zaznamenávají ze strany veřejnosti obdobný zájem také o účast na slavnostním vyhlášení výsledků a předávání cen, které proběhne v sobotu 9. září od 18. hodiny.

Akci podpoří mediální štáby téměř všech zemí. Na poslední ročník evropského mistrovství, který se konal v roce 2021 v rakouském Štýrském Hradci, se akreditovalo 90 televizních štábů a na 1 300 novinářů a fotoreportérů. Na letošní ročník je možné se akreditovat již dnes přes www.euroskills2023.org/register-now.

euroskillsV České republice je z pověření ministra školství národním koordinátorem příprav na EuroSkills Hospodářská komora České republiky. Ta také zajistila, aby se do tohoto evropského šampionátu Česká republika po 12leté pauze znovu vrátila v roce 2021. Náklady na reprezentaci České republiky na mistrovství jsou vyčíslené na 6 mil. Kč. Hospodářská komora již pokryla 3 mil. Kč ze svých zdrojů. Zřídila také národní centrum pro soutěže odborných dovedností pod značkou CzechSkills a hradí mzdové náklady koordinátorů, kteří ve spolupráci s profesními společenstvy a firmami zabezpečují odbornou i jazykovou přípravu členů národního týmu. Profesní společenstva zastřešená Hospodářskou komorou tým podporují jak prostřednictvím svých expertů, kteří budou mít v Gdaňsku zároveň roli rozhodčích, tak i finančně, a to částkou 1,5 mil. Kč.

ADK

Reklama

Hospodářská komora o materiální a finanční podpoře národního týmu jedná i s firmami. Dopravu na soutěž zaplatí Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky zajistí DHL. Komerční banka národní tým sponzoruje částkou 250 tis. Kč. Jednání probíhají i s kraji. Přispět na českou reprezentaci mohou firmy i veřejnost přes transparentní účet 10642672/0800 (Česká spořitelna).

Odbornými garanty pro EuroSkills 2023 jsou Cech obkladačů ČR, Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, Cech topenářů a instalatérů ČR, Cech parketářů ČR, CNC Skills Czech Republic, ICT Unie ČR, Scania Czech Republic, FESTO a Svaz chladicí a klimatizační techniky.

Česká reprezentace:

  • Tomáš Bačina, web návrhář, Dolní Stakory (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Jiří Hruška, CNC frézař, Domažlice (Plzeňský kraj)
  • Jakub Chmelík, malíř, lakýrník, dekoratér, Praha 6 (Praha)
  • Richard Klimeš, mechanik nákladních vozů, Boskovice (okres Blansko, Jihomoravský kraj)
  • Václav Kůs, obkladač, Žinkovy (okres Plzeň-jih, Plzeňský kraj)
  • David Pelikovský, podlahář, parketář, Bakov nad Jizerou (okres Mladá Boleslav, Středočeský kraj)
  • Benjamin Przeczek, mechatronik, Dolní Domaslavice (okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj)
  • Jakub Szlaur, mechatronik, Orlová (okres Karviná, Moravskoslezský kraj)
  • Petr Valach, instalatér / topenář, Česká Rybná (okres Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj)
  • Vít Vaňura, elektromechanik chladírenství, Hořice (okres Jičín, Královéhradecký kraj)

Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR
hospodářská komora