ČEZ investuje do Dukovan dvě miliardy korun, podobně jako loni

Dukovany oprava

Do Jaderné elektrárny Dukovany letos ČEZ investuje necelé dvě miliardy korun. Obnova se bude týkat především modernizace části výrobních zařízení a bezpečnostních systémů i výstavby nové sedmipatrové administrativní budovy. Plánovaná výše investic je proti loňskému roku o necelých 200 milionů nižší.

V roce 2021 se energetikům v Dukovanech podařilo i přes omezení, která přinesla preventivní ochranná opatření proti covid-19, dosáhnout výrobou 14,87 TWh čisté bezemisní energie, tedy historicky čtvrté nejvyšší výroby. Současně se ČEZ podařilo provést a dokončit většinu z plánovaných technických a investičních modernizačních akcí v hodnotě 2,165 miliard korun.

Dukovany oprava

Modernizace Jaderné elektrárny Dukovany přijde ČEZ v letošním roce v součtu okolo 2 miliard korun. “Dukovany dlouhodobě směřujeme k 60-tiletému provozu. Za posledních deset let jsme proto do modernizace a bezpečnostních zodolnění čtyř dukovanských bloků investovali 20 miliard korun. Obdobně jsme na tom i s investicemi v Temelíně,” řekl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Dukovany oprava

V Dukovanech letos ČEZ investuje například do dokončení kompletní modernizace a rozšíření výcvikového trenažéru, na němž trénují operátoři.

„Modernizace trenažeru je jednou z největších technologických investičních akcí letošního roku. Další jsou například pokračování záměny stabilního hasicího zařízení, výměna pojišťovacích ventilů parogenerátorů, obnova pláště chladicí věže číslo 5 nebo implementace technických opatření tzv. „Životně důležitých prostor“ na dieselgenerátorových stanicích,” upřesnil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Dukovany Trenažér

Mimo výrobní technologii energetici hned na začátku roku zahájili výstavbu nové administrativní budovy, která souvisí s nárůstem počtu pracovníků, které je dáno dlouhodobým rozšířením rozsahu prováděných kontrol. Budova, která by měla být hotová na počátku roku 2024 přijde ČEZ na 400 milionů korun. Vedle toho energetici připravují také stavební úpravy dvou železničních mostů na vlečce do elektrárny Dukovany a úpravu dopravních komunikací před jejím areálem.

Dukovany nová budova

Už v loňské roce ČEZ v Dukovanech postavil 322 nových parkovacích míst s fotovoltaickým zastřešením o celkovém výkonu 831 kWp, které z něj dělá nejmodernější carport u nás. Koncem roku pak otevřel administrativní budovu pro 92 pracovníků. V posledních pěti letech stoupl počet zaměstnanců ČEZ v Dukovanech o 300 na nynějších 1474.

Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ