ČEZ v pátek začal s pravidelnou výměnou palivových souborů v druhém temelínském bloku. Odstávku spojí s řadou investic

čez temelín

Kontroly bezpečnostních systémů, turbíny, 67 náročných investičních akcí a především výměna části palivových souborů. To jsou jen příklady nejdůležitějších prací během plánované odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Celkově má ČEZ v plánu udělat téměř třináct tisíc činností, na které si předběžně naplánoval dva měsíce.

Vlastní odpojení generátoru druhého bloku od přenosové soustavy plánují energetici na pátek večer při přibližně třetinovém výkonu reaktoru. Podle vedení elektrárny půjde o standardní odstávku spojenou s důležitými kontrolami a investičními činnostmi.

temelín čez kontroly turbíny

„Vyměníme 42 z celkových 163 palivových souborů, zkontrolujeme například bezpečnostní divize, hlavní cirkulační čerpadlo a další systémy. Podrobnou kontrolou projde i nízkotlaký rotor turbíny číslo dva, kde budeme ověřovat například stav ložisek nebo uložení lopatek. Vedle toho nás čeká 67 investičních akcí, které jsou zaměřené na modernizaci a další posílení bezpečnosti elektrárny,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Takovým příkladem bude pokračující výměna části potrubí technické vody, při které technici mění stávající uhlíkové potrubí za ocelové. Náročná bude i výměna šesti hradidel na potrubí cirkulační chladicí vody za dálkově ovládaná.

Temelín

 

„Odstávky nejvýznamnějších českých zdrojů dlouhodobě směřujeme do období s nižší spotřebou elektřiny a vzájemně je koordinujeme. Výměna palivových souborů v temelínské dvojce navazuje na končící odstávku čtvrtého dukovanského bloku. Poslední letošní výměnu paliva potom plánujeme na říjen v dukovanské jedničce,“ doplňuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

I s dodavateli se do prací zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o závěrečnou odstávku v Temelíně. První blok byl pro kontroly a výměnu palivových souborů odstaven na necelé dva měsíce od 15. dubna do 9. června.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ