ČEZ zvýšil výrobu ve vodních elektrárnách o 68%

čez Orlík

Vodní elektrárny (bez přečerpávacích elektráren) provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za letošní 1. pololetí 684 GWh elektřiny. Meziroční růst táhly především velké vodní elektrárny. Objem energie z těchto „zelených“ zdrojů pokryje pololetní spotřebu 390 tisíc českých domácností.

Vodní elektrárny ČEZ za prvních šest měsíců loňského roku vyprodukovaly 406 GWh ekologické elektřiny. Ekologické výrobě elektřiny z vody letos nahrávaly také příznivé přírodní podmínky, první pololetí bylo srážkově nad dlouhodobým průměrem. Všechny tyto bezemisní zdroje spolehlivě fungují také díky kvalitní údržbě, včasné detekci závad a špičkové předpovědi počasí.

ČEZ Orlík

Foto: ČEZ – Orlík

„Vedle zvyšování efektivity výroby ve stávajících bezemisních elektrárnách chceme v příštích letech postavit nové obnovitelné zdroje o celkovém výkonu 6 GW, a přispět tak k plnění klimatických cílů České republiky. Prim budou hrát solární parky v průmyslových areálech nebo na rekultivacích, které přispějí k nahrazení končících uhelných elektráren. Fotovoltaické panely jsou dnes více než dvakrát levnější a téměř dvojnásobně efektivnější než před deseti lety. Pokračujeme také ve zvyšování účinnosti a ekologizaci vodních elektráren,“ říká Jan Kalina, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika.

ČEZ Slapy

Foto: ČEZ – Slapy

Top 10 vodních elektráren ČEZ:

Elektrárna/Výroba v 1. pololetí 2021 [MWh]

  1. Orlík (velká vodní)/170 077
  2. Slapy (velká vodní)/150 952
  3. Lipno I (velká vodní)/60 726
  4. Střekov (velká vodní)/54 628
  5. Štěchovice I (velká vodní)/44 698
  6. Kamýk (velká vodní)/35 143
  7. Vrané n/Vlt. (velká vodní)/32 145
  8. Vydra (malá vodní)/17 268
  9. Hněvkovice (malá vodní)/11 784
  10. Práčov (malá vodní)/8 918

Cíle stanovené v nové strategii bezemisní budoucnosti už ČEZ začal plnit. První velká solární elektrárna vznikla ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany na speciálně upravených střechách nových parkovacích stání. Díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Dosud největší český fotovoltaický zdroj tohoto typu díky svému výkonu 820 kWp pokryje roční spotřebu téměř tří stovek domácností.

ČEZ Lipno

Foto: ČEZ – Lipno

Vedle aktivit v solární energetice jsou modernizovány a ekologizovány provozy vodních elektráren. Díky omlazovací kúře, která si dosud vyžádala více než 3 miliardy korun, ČEZ navýšil účinnost vybraných soustrojí elektráren až o cca 5 %. Téměř nové hydrocentrály dokážou vyrobit stejné množství elektřiny z menšího objemu stále cennější vody.

ČEZ Střekov

Foto: ČEZ – Střekov

Podívejte se také prostřednictvím virtuálních prohlídek, jak fungují vodní, sluneční a větrné elektrárny na http://virtualniprohlidky.cez.cz/

Více o zelených elektrárnách Skupiny ČEZ v ČR na https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/obnovitelne-zdroje

ČEZ Vydra

Foto: ČEZ – malá vodní elektrárna Vydra

VĚDĚLI JSTE, ŽE?…
– v uplynulých 15 letech prošlo komplexní modernizací 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ? Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí 1425 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

– modernizace provozu obou soustrojí elektrárny na jihočeském moři – Lipně – v letech 2012-17 zajistila navýšení účinnosti o cca 4 % a zvýšení roční výroby až o 8 milionů kWh elektřiny? Lipno tak dá elektřinu dalším dvěma tisícovkám jihočeských domácností.

Martin Schreier , mluvčí ČEZ

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ