CZG – Česká zbrojovka Group SE dosáhla za prvních devět měsíců roku 2020 rekordních výnosů 5 mld. Kč

česká zbrojovka czg

CZG – Česká zbrojovka Group SE, která patří k nejvýznamnějším evropským výrobcům ručních palných zbraní, oznámila vybrané konsolidované neauditované finanční výsledky za první tři čtvrtletí roku 2020.

Společnost CZG vykázala za prvních devět měsíců roku 2020 rekordní tržby ve výši 5,0 miliard Kč. Meziročně tak zaznamenala nárůst o 10,2 %, a to zejména zásluhou vyššího počtu prodaných střelných zbraní a celkově rostoucí poptávky po produktech CZG především ve Spojených státech amerických. Provozní zisk společnosti vzrostl díky vyšším výnosům v prvních třech čtvrtletích roku 2020 meziročně o 10,2 % na celkových 815,7 milionů korun. Ukazatel EBITDA dosáhl v prvních devíti měsících letošního roku 952,4 milionů korun, což je o 7,7 % méně než ve stejném období minulého roku. Příčinou meziročního poklesu ukazatele EBITDA bylo přecenění cizoměnových zajišťovacích instrumentů způsobené výrazným znehodnocením české koruny vůči euru a americkému dolaru.

Počet prodaných střelných zbraní v prvních třech čtvrtletích roku 2020 se ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 zvýšil o 18,1 % a dosáhl 337 489 prodaných kusů. Teritoriálně tvořily v prvních devíti měsících roku 70 % z celkových tržeb CZG prodeje v USA, následované exportem do států Evropy (9,7 %), Asie (6,2 %), Afriky (4,4 %) a ostatních států světa (2,9 %). Tržby plynoucí z prodejů v České republice představovaly 6,8 %.

„Navzdory náročným ekonomickým podmínkám letošního roku, které všem působí mnohé komplikace ve výrobě i logistice, se nám podařilo udržet tempo našich prodejů na velmi dobré úrovni a nezaostávat přitom ani v přípravě našich nových produktů pro trh,“ okomentoval dnešní oznámení Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva CZG. „Letošní novinky zahrnují pistoli CZ P-10 Micro, sérii sportovních pistolí CZ TS 2, tři nové malorážky CZ 457 a další produkty určené pro ozbrojené složky. I v nelehkých dobách pandemie covid19 dokážeme přinášet na trh produkty špičkové úrovně,“ dodal Kovařík.

Jan Drahota, místopředseda představenstva a finanční ředitel CZG, uvedl: „Naše skupina nadále silně roste. Dosažené výsledky jsou robustní ve všech klíčových ukazatelích, zejména v tržbách, provozním zisku, vyrobených a prodaných střelných zbraních. Ukazuje se, že v minulosti nastavený obchodní model je silný, přináší vynikající finanční výsledky a neustále posiluje naše celkové postavení na trhu. Jsme přesvědčeni, že CZG má všechny dispozice k tomu, aby úspěšně dosáhla své vize stát se skutečně globálním hráčem v odvětví ručních palných zbraní.

V průběhu měsíce listopadu došlo k některým změnám ve složení statutárních orgánů CZG a její dceřiné společnosti Česká zbrojovka, a. s. („CZUB“). Novým členem představenstva CZG se s účinností od 24. listopadu 2020 stal Jan Zajíc, jenž je zároveň předsedou představenstva a generálním ředitelem CZUB. V orgánech obou společností nahradil Ladislava Britaňáka, který ze svých funkcí v CZG a CZUB odstoupil.

O společnosti CZG – Česká zbrojovka Group SE
CZG – Česká zbrojovka Group (CZG) je spolu se svými dceřinými společnostmi jedním
z předních evropských výrobců střelných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další civilní použití. CZG prodává své výrobky především pod značkami CZ (Česká zbrojovka), CZ-USA, Dan Wesson, Brno Rifles a 4M Systems. Mezi dceřiné společnosti CZG patří Česká zbrojovka, CZ-USA, Brno Rifles, 4M Systems a CZ Export Praha. CZG vlastní menšinový podíl ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně Spuhr i Dalby.

CZG má sídlo v České republice a výrobní kapacity v České republice a ve Spojených státech. Ve svých provozech v České republice, Spojených státech a Německu zaměstnává přibližně 1625 lidí.

Společnost CZG byla založena v roce 2013, její historie však sahá až do roku 1936, kdy byla v Uherském Brodě založena zbrojovka Česká zbrojovka (CZ) se strategickým cílem přesunout výrobu střelných zbraní dále od německých hranic. Produkce celé řady střelných zbraní v uherskobrodské továrně se začala po druhé světové válce postupně rozvíjet, což vedlo k silnému postavení produktů v hlavních segmentech trhu se střelnými zbraněmi.

Zdroj zprávy: CZG – Česká zbrojovka Group SE
česká zbrojovka group