Dopady politických opatření na startupy, nejen to přináší CEE Startup Policy Report

start up

Porozumět, co startupy v srdci Evropy potřebují. To byl důvod, proč se maďarská organizace Startup Hungary rozhodla spojit s Polskem, Slovenskem a Českou republikou a vytvořila společně CEE Startup Policy Report. Ucelený dokument čerpá z poznatků Estonska a dalších zemí, hledá úspěšné praktiky a zjišťuje, která politická opatření mají negativní vliv v podnikatelské a startupové sféře.

czechinvest

 

„Studie ukázala, že startupy nemají přehled o chystaných legislativních změnách, a to z jednoho prostého důvodu – soustředí se na svůj byznys. Přitom mohou mít zásadní dopad na jejich podnikání. Podle studie až 16 % startupů z oblasti AI uvažuje o ukončení své činnosti v souvislosti s připravovaným AI Act, nebo přesunem mimo EU. Proto je důležité, aby vznikaly startup asociace či odborné iniciativy jako Czech Founders, Startup Poland apod., které by vedly diskuze se zákonodárci a byly hlasem startup komunity.“ vysvětluje Markéta Přenosilová, čestná předsedkyně Europe Startup Nation Alliance, zakladatelka portálu CzechStartups.org a expertka CzechInvestu.

Zpráva byla oficiálně představena v Praze 8. února 2023, kdy se na jednom místě sešli zástupci CzechInvestu, Ministerstva průmyslu a obchodu , Europe Startup Nations Alliance, Startup Poland, CIVITA, Czech Founders a dalších institucí. V rámci panelových diskusích probíhaly debaty nad aktuálními výzvami a potřebami, způsoby udržení startupů v CEE regionu nebo větší propojení startup asociací a státních institucí. Jedním z rezonovaných témat byla maximální vytíženost a orientovanost startupů na svůj byznys a s tím spojený nedostatek času a zájmu zapojovat se do diskusí na národní úrovni.

ADK

Reklama

Celý ucelený report v anglickém jazyce je k dispozici tady.

Zdroj zprávy: CzechInvest
czechinvest