Druhý blok Temelína je opět v provozu, elektrárna pracuje na plný výkon

Temelín strojovna čez

V pondělí ráno obnovil druhý blok výrobu elektřiny. Výrobu elektřiny blok přerušil na pět dní kvůli výměně jednoho ze čtyř chladičů vnitřního systému generátoru v nejaderné části elektrárny. Plného výkonu blok dosáhl během dopoledne. První blok je v provozu na plném výkonu.

Už v pátek technici vyměnili vadný chladič. Následně provedli potřebné kontroly a zkoušky zařízení. Turbogenerátor k přenosové soustavě dnes ráno při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Plného výkon blok dosáhl dnes dopoledne. Odběratelů se krátkodobé odpojení bloku nijak nedotklo, náhradu zajistil ČEZ z jiných energetických zdrojů.

Temelín strojovna čez

Turbosoustrojí v Jaderné elektrárně Temelín jsou největší v České republice. Každý z výrobních bloků disponuje sestavou jednoho vysokotlakého a tří nízkotlakých dílů turbíny na něž přímo navazuje elektrický generátor s maximálním možným výkonem 1125 MWe. Slouží k přeměně tepelné energie na elektrickou a prostřednictvím tzv. odběrů dodává páru do tepelných výměníků. Za nominálních podmínek proudí parovody k vysokotlakému dílu parní turbíny cca 5263 tun páry za hodinu o teplotě 273,6 °C, tlaku 5,8 MPa, obvodová rychlost lopatek nízkotlakých dílů přesahuje dvojnásobnou rychlost zvuku. Vychlazení celého soustrojí trvá řádově desítky hodin, v závislosti na dalších podmínkách.

čez Temelín reaktor

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 1,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ