EGAP pomohl zakázkám za 47,3 miliardy. Exportéři se pojišťují nejvíce za 10 let

egap

Během prvních deseti měsíců letošního roku pomohl EGAP českým exportérům realizovat vývozní a investiční zakázky za 47,3 miliard korun. Dosaženým objemem poskytnutého pojištění a zárukami tak exportní pojišťovna již na konci října překonala v meziročním srovnání čísla z uplynulých devíti let. Za vysokým zájmem českých vývozců o pojištění je rostoucí míra rizika ve světě a chuť českých firem investovat.

„Řada firem se nadechuje po hubených letech, kdy nejen české exportéry škrtila pandemie a následně dopady ruské agrese na Ukrajině. Teď mnozí exportéři hledají a nacházejí nové trhy a investují. Například do rozšíření svých výrobních kapacit,“ vysvětluje předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Do rozšíření kapacit investuje letos s pojištěním EGAP například výrobce hydraulických hadic Semperit Group. V průmyslové zóně poblíž Ostravy tak nyní vyrůstá nová výrobní hala přibližně za 2,5 miliardy korun. Jedná se přitom o vůbec první transakci realizovanou EGAPem pro takzvaně vývozně orientovaný podnik. Změna v zákoně totiž EGAPu nově umožňuje pojišťovat úvěry na investice v Česku pro firmy, jejichž tržby jsou tvořeny minimálně ze čtvrtiny vývozem. V zahraničí je úspěšná například SIGMA Group. Do Egypta dodává technologie pro čerpací stanice zavlažovacího zařízení, které se tak budou podílet na zúrodňování odlehlých pouštních oblastí. Zakázka pojištěná EGAPem je v hodnotě zhruba 830 milionů korun.

egap pojištění exportu

EGAP Plus: Firmy načerpaly od bank 6 miliard korun
Do rekordních obchodních výsledků pojišťovny se počítá také záruční program EGAP Plus, realizovaný v letošním roce. Byl určený českým exportujícím firmám, které pocítily důsledky války na Ukrajině, včetně vysokých cen energií. Více než 6 miliard korun, tedy rozpočet celého programu, načerpali exportéři od bank se zárukami EGAP Plus během prvních devíti měsíců roku. Třeba Aircraft Industries, tradiční kunovický výrobce legendárního letounu L 410, se zárukou od EGAP načerpal úvěr v objemu zhruba 280 milionů korun. Mezi menší klienty sem patří třeba zábřežský výrobce jízdních kol Master Bike s 25 milionovým úvěrem.

ADK

Reklama

Na pomoc exportérům, kteří směřují své zakázky na Ukrajinu, kryje od léta EGAP pojištění z Fondu Ukrajina. Do Fondu vložil stát 239 milionů korun a dalších 100 milionů EGAP. Prostředky jsou určeny ke krytí krátkodobých případů s maximální délkou splatnosti jeden rok. Program přitom počítá s opětovným uvolňováním své kapacity v návaznosti na postupné splácení úvěrů realizovaných obchodních případů. Aktuálně pojišťovna vypořádává tři desítky žádostí v celkovém objemu přes 300 milionů korun.

Pojišťovna je úspěšná také při snižování angažovanosti v Rusku. Ze zhruba 11 miliard na začátku roku 2022, jejichž splácení bylo ohroženo válkou, klesla angažovanost na aktuální 3,8 miliardy.

Zdroj zprávy: EGAP
egap