Ekonomika EU se vyhnula recesi, ale problémy přetrvávají

EU flag

BusinessEurope v minulém měsíci zveřejnila svůj ekonomický výhled na jaro 2023 . Zdůrazňuje, že klesající ceny energií během mírné zimy pomohly nasměrovat hospodářství EU od recese, ale situace zůstává pro mnoho společností náročná.

peníze

 

Generální ředitel BusinessEurope Markus J. Beyrer řekl: “Ekonomika EU se vyhnula recesi, ale mnoho výzev zůstává. Rostoucí úrokové sazby zdražují přístup k financování pro podniky. Většina našich členských federací očekává v krátkodobém horizontu stagnaci investic. K dosažení digitální a zelené transformace musí tvůrci politik využít všechny nástroje, které mají k dispozici, aby přilákali do EU více investic. To znamená poskytnout prostor pro regulaci a požadavky na podávání zpráv a urychlit povolovací postupy, zejména pro energetické projekty.

Více než polovina našich členských federací považuje celkové podnikatelské klima za obecně lepší než extrémně nejistý podzimní výhled. Ceny energií a narušení dodavatelského řetězce klesají, ale společnosti, zejména malé a střední podniky, nadále fungují ve vysoce nejistém prostředí. V roce 2023 dosáhla prohlášení bankrotů nejvyšší úrovně za posledních osm let.

Míra inflace nedávno klesla, ale abychom udrželi ekonomiku EU na cestě k oživení, vyzýváme sociální partnery, aby pokračovali v úsilí vyhnout se škodlivé spirále mezd a cen.

Klíčové postavy:

  • Předpokládá se, že ekonomika EU poroste v roce 2023 o 0,7 % (revize směrem nahoru o 0,1 % oproti naší podzimní prognóze) a o 1,6 % v roce 2024.
  • Předpokládá se, že míra inflace v eurozóně bude postupně klesat, ale v roce 2023 zůstane zvýšená na 5,4 % a v roce 2024 na 2,7 %.

Podívejte se na náš ekonomický výhled na jaro 2023 zde .

Zdroj zprávy: BUSINESSEUROPE
BusinessEurope