Flow představuje nejnovější stroj pro přesné řezání vodním paprskem

Flow na MSV 2021

Když brněnská pobočka Flow Waterjet Europa (Flow) avizovala předvedení nového stroje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, bylo zřejmé, že půjde o přinejmenším o velmi zajímavý stroj. Pojďte se s námi podívat, jak vypadala česká premiéra na MSV 2021 a hlavně, co novinka nabízí zákazníkům, kteří potřebují řezat materiály vodním paprskem.

Expozice společnosti Flow Waterjet, kterou na našem trhu zastupuje firma Shape Technologies Group s.r.o. se letos přesunula do pavilonu P, kde získala strategické místo hned při vstupu ze strany od pavilonu F. Flow vystavovala jediný stroj, a to nový Mach 500. Nicméně, součástí expozice byla i prezentace řady řezacích hlav a neméně zajímavé ukázky příkladů řezání vodním paprskem do různých materiálů.

 

Mach 500 může mít různou konfiguraci, podle potřeb zákazníka. Nejčastěji půjde o velikost pracovní plochy, ale důležitý bude i výběr správné řezací hlavy nebo výkon čerpadla. Začněme plochou. Mach 500 se dodává ve variantách 2020, 2040, 3020, 4040 a 4080. Stroj vystavený na MSV 2021 je typu 3020. Pracovní plocha je 3000 x 2000 mm. Zdvih osy Z je 305 mm (programovatelná), rychlost pojezdu je až 17,8 m/min, lineární přesnost je +/- 0,04 mm/m, přesnost opakovatelného najetí je +/- 0,025 mm a zrychlení 0,1g. Pohony os jsou digitální servomotory od nejlepších světových výrobců, což zajišťuje vysokou spolehlivost a ty nejlepší vlastnosti, včetně minimalizace rázů a vibrací.

Flow Mach 5 Dynamic XD Flow Mach 5 Dynamic XD

 

Video ukazuje celkový pohled na vystavený stroj Mach 500, na jeho ovládací panel, který je mimochodem snadno přemístitelný, aby na dílně nepřekážel a také ukazuje celkový vzhled stánku Flow na MSV2021…

Pozornost návštěvníků, kteří nemají s vodním paprskem větší zkušenosti, je celkem pochopitelně upřena na pracovní plochu stroje, kde je odehrává samotné řezání a vzniká nový polotovar  z vloženého materiálu. Zvuk, který vydává vysokotlaký vodní paprsek, “bublání vody” a výsledný čistý řez vzbuzují někdy údiv, ale častěji inspiraci k použití pro řešení ve výrobě ve firmě návštěvníka. Nicméně, samotný stroj by na předvedené ukázky a tím spíše na vážnou práci nestačil. Jakkoli jsou propracované kloubové mechanismy řezací hlavy, jakkoli je přesný a rychlý lineární posuv hlavy a jakkoli je propracovaný řídící systém a ovládání na LCD panelu, bez dvou nenápadných, ale velmi důležitých agregátů by stroj nedokázal nic.

Mach 500, stejně jako všechny jiné stroje, které řežou vodním paprskem, potřebují jednak vysokotlaké čerpadlo, které fakticky vyrábí vodní paprsek a dále zásobník a dávkovač abraziva, které je součástí řezné kapaliny a které spolu s vodou vykonává ono požadované řezání. Hlava i když je samozřejmě nezbytná, má za úkol paprsek navádět na správné místo a řídit jeho účinek na materiál požadovaným způsobem, ale k tomu potřebuje velmi vysoký tlak směsi vody a abraziva. V případě prezentovaného stroje Mach 500 se o tyto záležitosti stará zásobník abraziva Paser CF900 a vysokotlaké čerpadlo s přímým pohonem HyPlex Prime® 30. Toto čerpadlo má příkon 22 kW a dokáže vyvinout tlak až 4150 barů. Spotřeba vody se pohybuje kolem 3,1 l/min.

flow mach 5 flow mach 5

Nyní se dostáváme k další zajímavosti expozice. Firma prezentovala 5 typů řezacích hlav, které mohou spolupracovat s Mach 500. Nejzajímavější je nová Dynapic XD s aktívní kontrolou tolerance, která má nejširší využití v 3D řezání a dokáže ohromit propracovanou mechanikou, zajišťující možnost řezání pod úhlem až 89 stupňů, a to vše při ohromující rychlosti a přesnosti. Tato hlava je také nasazena na předváděcí stroj v expozici Flow.

Pohyb hlavy v pěti osách umožňuje řezání složitých úhlů s vysokou přesností. V kombinaci s výškovým senzorem Compass je řezací hlava Dynamic XD nejrychlejší, nejflexibilnější a nejpřesnější na trhu. Nicméně, jsou zákazníci, kteří takovou hlavu pro svoji výrobu nepotřebují a mohou si tedy zvolit jiný model. Pro Mach 500 jsou dispozici tyto hlavy: Dynamic Waterjet XD, Dynamic Waterjet, Pivot+ Waterjet, Standard Waterjet a Pure Waterjet. Každá má jiné vlastnosti a liší se i cenově. Specialisté z Flow poradí zákazníkovi, co je pro něj optimální volba vzhledem k jeho potřebám.


Video ukazuje možnosti pohybů pětiosé hlavy Dynamic Waterjet XD. Ukázka je záměrně “nasucho”, aby vodní paprsek a řezná kapalina nepřekážely pohledu na pozice a úhly trysky a také na vzorový polotovar a jeho hrany. Čistota a přesnost ploch po řezání tak výkonným strojem je prostě obdivuhodná. Ovšem důležitější je, že tato technologie právě svou přesností umožňuje vyhnout se dalším nákladným operacím, které by při jiném způsobu řezání nebo obrábění byly nezbytné.

Poslední fotogalerie je věnována vzorkům , resp. fyzickým ukázkám a příkladům použití Mach 500. Povětšinou jsou to demonstrační vzorky, ale mezi nimi lze najít i funkční polotovary. Zajímavá je i možnost výroby struktury povrchu, tzv. Flow Texturing. Patrně jde o využití pro design, ale nelze vyloučit ani promyšlené zdrsnění povrchu nebo texturu, která zabrání či naopak urychlí stékání kapalin a tak podobně. Z hlediska většinové výroby jsou důležitější vzorky z různých specifických materiálů., které by bylo buď složité nebo zbytečně drahé vyrábět jinou technologií.

Flow Mach 500 a jeho doplňky představují asi nevýkonnější a nejlépe provedený stroj pro řezání vodním paprskem za vysokých rychlostí. Označení “špička v oboru” je zcela na místě. Vysoká přesnost a uváděné rychlosti řezání skutečně opravňují považovat Mach 500 za unikátní stroj s mimořádnými schopnostmi. Pokud vezmeme v potaz jeho vybavení pětiosou hlavou Dynamic Waterjet XD, může tento stroj být klíčovým zařízením, které v konečném důsledku může pomoci firmě získat náročné zakázky nebo porazit konkurenci nabídkou technologie, která se jen těžce nahrazuje jiným způsobem.

Pokud máte zájem o další informace, o předvedení stroje nebo o odpovědi na vaše otázky, týkající se řezání vodním paprskem, obraťte se na specialisty Flow.