Kancelář CzechTrade v USA má nové vedení. Jednou z priorit bude rozvoj exportního inkubátoru

czechtrade USA

V agentuře CzechTrade dochází ke změně na pozici ředitele zahraniční kanceláře jednoho z klíčových trhů pro české exportéry. Novým vedoucím pobočky v USA a současně regionálním ředitelem pro Severní Ameriku a Austrálii se sídlem v Chicagu se stane Luboš Matějka. Toho v pozici “dvojky“ doplní konzultantka agentury Markéta Šebelová, která se bude věnovat především rozvoji místního exportního inkubátoru.

Americký trh nabízí českým exportérům prostředí pro příležitosti především v oblasti výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou. S ohledem na velkou konkurenci je proto přítomnost zahraniční kanceláře agentury CzechTrade, která může se vstupem na teritorium výrazně pomoci, klíčová.

Luboš Matějka„USA jsou naším nejvýznamnějším obchodním partnerem mimo Evropskou unii. Vzhledem k velikosti trhu a příležitostem, které nabízí, má pro export českých firem obrovský potenciál. Spojené státy jsou však také trhem velmi náročným a je třeba, aby firmy, které chtějí o vstup usilovat, byly velmi dobře připraveny a počítaly s tím, že proces může trvat déle než v jiných teritoriích,“ uvádí ke svému působení Luboš Matějka.

Dodává, že šance pro české společnosti je všude tam, kde dokáží vyrobit technologicky vyspělý výrobek za rozumnou cenu, ale i v tradičních odvětvích, jako je sklo, šperky či bižuterie. „Velký rozvoj exportu se v nejbližších letech očekává v oblasti obnovitelných zdrojů energií, zelených technologií, technologií pro úspory energií a elektromobility,“ říká Matějka.

Na nové pozici bude Luboš Matějka mít příležitost zúročit své čtyřleté zkušenosti z dosavadního působení na chicagské pobočce, a také ze svého předchozího zaměstnání v agentuře CzechInvest, kde se věnoval podpoře investičních projektů a start-upů. V rámci svého působení mimo jiné vytvářel a řídil projekty, které pomáhaly start-upům s expanzí na vyspělé zahraniční trhy včetně Spojených států.

V podpoře českého exportu do Spojených států amerických výrazně pomůže nově vznikající Exportní inkubátor v Chicagu. Ten je koncipován jako startovací můstek pro firmy, které zvažují otevření pobočky v USA či potřebují být v daném teritoriu přítomny pro efektivní navázání obchodních vztahů s americkými partnery v reálném čase. Kromě samotných kancelářských prostor získají firmy díky expertům z agentury CzechTrade i asistenci při vyjednávání s místními úřady, zajištění dopravy, tlumočení, vyhledávání obchodních partnerů, obchodních schůzek a dalších potřeb.

Markéta Šebelová

Právě Exportnímu inkubátoru se bude primárně věnovat “dvojka“ kanceláře v Chicagu Markéta Šebelová. Ta dosud v agentuře CzechTrade působila v pozici exportní konzultantky pro firmy z oblasti stavebnictví, spotřebního zboží a služeb. V rámci své předchozí pozice se podílela na organizaci řady veletrhů a úspěšných setkání českých firem se zahraničními nákupčími, tzv. Sourcing Days. Specializovala se zejména na asistenci firmám s inovativními produkty v tradičních českých odvětvích, jako jsou hračky, sportovní zboží či textilní průmysl.

 

 

 

 

 

Zdroj zprávy: CzechTrade
CzechTrade