Nové stroje od Kovosvit MAS

Tradiční výrobce obráběcích strojů letos přivezl ze Sezimova Ústí hned dva nové modely svých soustruhů. Zcela nový je CNC soustruh KL 435 a také KL 285 QUICK nabízí mnohá důležitá vylepšení svých produkčních vlastností.

Expozice Kovostit MAS byla jako vždy umístěna v moderním pavilonu P. Kromě obou výše zmíněných soustružnických center bylo návštěvníkům brněnského veletrhu představeno i multifunkční 5osé obráběcí centrum MCU 450.

KL 435
Je to další stroj z řady KL (Kovosvit Lathe), v níž navazuje na KL 285, který Kovosvit poprvé představil na MSV v minulém roce. Výrobní řada KL je evolucí řady produkčních soustruhů SP. Samotný KL 435 tak navazuje na soustruh SP 430. Konstruktéři se při inovaci zaměřili zejména na ergonometrii a celkovou přívětivost ovládání stroje.

Základní parametry původního stroje SP 430, ať už jde o tuhost, provedení skeletu, velikost zástavbového prostoru i kinematiku nebylo potřeba zásadně měnit. Proto se pozornost při návrhu soustruhu KL 435 zaměřila především na vylepšení dílčích detailů. Jedná se například o úpravy na ose Z, jejichž výsledkem je zlepšená tuhost v této ose. Dále byl změněn způsob upevnění lineárního vedení. Tyto drobné úpravy přispějí k delší životnosti zmíněných komponentů. Více se o KL 435 dovíte tady.

KL 285 QUICK
Nový soustruh KL 285 řady QUICK měl premiéru na Zákaznických dnech v dubnu 2019, kde mohli zákazníci v showroomu společnosti spatřit v akci dva stroje, jeden s řídicím systémem Siemens, druhý se systémem Fanuc. Na MSV v Brně poskytl výrobce z jihočeského Sezimova Ústí tyto dva stroje Svazu strojírenské technologie pro tradiční soutěž programování studentů, jíž je tradičním partnerem. Na stánku Kovosvitu MAS byl vystaven soustruh ve variantě KL 285 SY QUICK, tedy stroj s vybavenou osou Y a protivřetenem. Tento soustruh je ovládán řídicím systémem Siemens.

Obráběcí stroje Kovosvitu MAS, se na trhu dlouhodobě prosazují svou přesností. A soustruh KL 285 se v tomto ohledu velmi vydařil. Při testování jeho nejpřesnější varianty Super Precision bylo dosaženo takových hodnot, že se soustružení svou přesností bez nadsázky blíží broušení, které v technologickém postupu dovolují do určité míry vynechat. Této vysoké přesnosti bylo dosaženo mimo jiné uložením vřeteníku na masivní konzole z polymerního betonu, jehož předností je útlum vibrací. Kvalitní finální povrch po obrábění zajišťuje také díky nižšímu koeficientu přenosu tepla, čímž zlepšuje tepelnou stabilitu stroje.

Nově představená varianta KL 285 QIUCK je celá postavená na litinovém loži. Tento tradiční materiál zajišťuje dostatečnou tuhost a přesnost stroje. Také nástrojová hlava od společnosti Sauter je ve variantě QUICK ze standardní řady tohoto výrobce, nikoli zpřesněná, kterou Kovosvit MAS využívá u varianty Super Precision. Přes tyto rozdíly dosahuje varianta stroje QUICK všech kvalit potřebných pro standardní soustružení. Díky osmdesátileté zkušenosti Kovosvitu MAS se soustružením lze konstatovat, že soustruhy KL 285 QUICK dokáží uspokojit valnou většinu zákazníků Kovosvitu. Pro ty nejnáročnější je k dispozici zpřesněná varianta Super Precision…

KL285 SV QUICK

Z principů lean production vyplývá, že je velmi „drahá“ pracovní plocha na halách. Z tohoto pohledu je stroj navržen tak, aby „prošel“ dvoukřídlými dveřmi. Výška stroje je 1900 mm a šířka bez ovládacího panelu je 1752 mm. Stroj má vlastní délku 2755 mm a s dopravníkem třísek je celková délka 4105 mm. Dopravník třísek je také možné směřovat dozadu stroje. Toto řešení je vhodné například při začleňování strojů do automatizované linky. Design stroje vychází z funkčních a jednoduchých geometrických tvarů se snahou o dodržení čistoty provedení.

Hlavní vřeteno stroje je poháněno vestavným motorem od firmy Siemens o výkonu 24 kW doplněným o přímé odměřování. Pohon koníka je realizován hydraulickým válcem s integrovaným odměřováním, který je řízen proporcionálním ventilem. Dalším významným prvkem, který ovlivňuje výslednou přesnost stroje, je umístění hydraulického agregátu do zadní části stroje. Díky tomu jej teplotně neovlivňuje. Další podrobnosti o KL 285 SV QUICK jsou zde.

MCU 450
Multifunkční vertikální 5osé obráběcí centrum nabízí kontinuální obrábění v 5 osách s možností soustružení. Stroj má širokou nabídku vřetenových jednotek a upínání, modulární zásobník nástrojů a řídící systém Siemens nebo Haidenhain.

Produktové stránky stroje jsou zde (odkaz vede na stránky Kovosvit MAS).