L-39NG obstál v únavové zkoušce pěti životních cyklů (VIDEO)

Nový proudový letounu L-39NG úspěšně zvládl náročné únavové zkoušky a má za sebou pět nasimulovaných životních cyklů, tedy celkem pětkrát pět tisíc letových hodin v tvrdém spektru zatěžování. Zkoušky probíhají na třetím prototypu 7003 ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze.

L-39NG

Zkušební prototyp prokázal, že L-39NG má zhruba trojnásobnou životnost ve srovnání s jeho legendárním předchůdcem L-39 Albatrosem.

L-39NG

Po prověřených pěti životních cyklech letounu L-39NG nyní probíhá kompletní nedestruktivní prohlídka jeho draku. V únavové zkoušce se bude dále pokračovat. Na začátek roku 2022 je naplánovaná simulace ještě šestého života, poté proběhne zkouška reziduální pevnosti až do 120 procent povoleného provozního zatížení a následovat budou další únavové cykly podvozku, který je navržen jako extrémně odolný. Nakonec ve spolupráci se špičkovými pracovišti Českého vysokého učení technického v Praze proběhne materiálová analýza.

Více o L-39NG
Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení. Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka. Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.