Letecké dny SIAF si připomněly legendární Biele Albatrosy

aero vodochody albatros

Letouny z Aera Vodochody včetně L-39NG přitáhly hned několikrát pozornost návštěvníků leteckých dnů na Slovensku SIAF 2021, které letos proběhly 4. a 5. září na letecké základně Malacky-Kuchyňa. Aero se také připojilo k slavnostní připomínce 30 let od založení legendární akrobatické skupiny Biele Albatrosy.

albatros

Bývalá akrobatická skupina Vzdušných sil Slovenska Biele Albatrosy létala na strojích L-39 v letech 1991 až 2004. Akrobatické skupině velel podplukovník Ivan Chvojka, který měl příležitost si před zahájením leteckých dnů SIAF 2021 vyzkoušet pilotování L-39NG, nové generace tohoto cvičného a lehkého bojového letounu.

albatros aero vodochody

Všichni členové akrobatické skupiny dostali při příležitosti slavnostního přípitku k 30letému výročí modely L-39NG v barvách Bielých Albatrosů. „Chceme popřát k 30. výročí založení skupiny a předáváme modely L-39NG, protože věříme, že L-39NG naváže také na tradici L-39 jako akrobatického letounu,“ uvedl Jakub Hoda, viceprezident Aera Vodochody pro obchod a business development.

albatros aero vodochody

Slavnostnímu ceremoniálu předcházelo akrobatické sólo vystoupení továrního pilota Aera Vodochody Vytautase Požely s letounem L-39NG. Na leteckých dnech SIAF 2021 byly k vidění také dva letouny L-29 Delfín a přehlídku letounů z produkce Aera Vodochody korunovalo vystoupení pilotů Vzdušných sil Armády ČR Aleše Seidla a Davida Byrtuse, kteří za synchronizovanou akrobacii s dvěma armádními L-159 a s pyrotechnickými efekty získali cenu za nejlepší letovou ukázku celé air show.

aero vodochody aerospace

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.