Liberecké tramvaje prochází generální opravou v ostravském závodě Škoda Group

ŠKODA GROUP

První tři tramvaje z liberecké flotily zahájily svou generální opravu v závodě Škoda Group v ostravském Martinově. Škoda Group totiž zvítězila ve výběrovém řízení na opravu celkem šesti kusů tramvají T3 v hodnotě zhruba 46 milionů Kč. Práce zahrnují především opravu skříní a elektrických částí vozidel, v plánu je ale i celková oprava interiérů včetně kabin pro řidiče. Plánovaná generální oprava umožní zachovat vlastnosti tramvaje po dalších 15 písm.

ŠKODA GROUP

 

“Na generální opravu vozových skříní u tramvají typového označení T3 pro Liberec jsme pracovali již v období mezi roky 2020 až 2022. Aktuální smlouva počítá s dodávkou vozidel zpět do Liberce do konce roku 2023. Věřím, že díky generální opravě budou tramvaje obyvatelům a návštěvníkům Liberce spolehlivě sloužit ještě řadu let.” Marek Herbst, senior viceprezident pro servis ve skupině Škoda

Tramvaje podstupují během celé řady opravárenských zásahů. Jeden z těch nejdůležitějších je oprava kostry vozidel zasažených korozí. To si vyžádá odstranění vnějšího opláštění, oken, dveřních systémů a interiérových prvků. Odborníci, po důkladné revizi a sérii měření, vymění všechny poškozené části a vozidlo opět sestaví. Na závěr tramvaje získá nový lak.

ŠKODA GROUP

DALŠÍCH 15 LET V PROVOZU
Škoda Group uzavřela smlouvu s libereckým dopravním podnikem na opravu celkem 6 tramvají typu T3 v celkové hodnotě přibližně 46 milionů korun. Opravy a modernizace prostředků hromadné dopravy jsou mezi provozovateli dlouhodobě oblíbené. Umožňují totiž zvýšit bezpečnost i spolehlivost za současné úspory finančních prostředků. Tato možnost se využívá převážně v případech, kdy nákup nových není ekonomicky výhodný. „Vhodným postupem plánované generální opravy a výměnou některých klíčových prvků jsme schopni zachovat vlastnosti tramvaje po 15 letech jejího životního cyklu,“ doplňuje Marek Herbst.

ŠKODA GROUP

Ostravský závod Škoda Group v Martinově v současné době pracuje na celé řadě zakázek pro český i zahraniční trh. K zahraničním zakázkám patří například kontrakt na opravu 80 tramvají ze švédského Göteborgu. Švédský dopravce Västtrafik AB si u skupiny objednal revizi a opravu tramvají typového označení M31 v celkové hodnotě 1,84 miliardy korun. Práce se budou v Martinově odehrávat až do roku 2027.

ŠKODA GROUP

Zdroj zprávy: ŠKODA GROUP a.s.
Škoda Transportation