Ministr Síkela v rámci příprav na předsednictví v Radě EU jednal v Bruselu

Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela jednal s výkonným místopředsedou Evropské komise pro Zelenou dohodu Fransem Timmermansem, evropským komisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem a generální ředitelkou DG Energy Ditte Juul Jörgensen. Ministr se setkal také s předsedou Výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu Berndem Langem a předsedou Výboru pro životní prostředí Pascalem Canfinem.

„Historicky druhé české předsednictví v Radě Evropské unie se blíží a cílem mé cesty bylo prodiskutovat s nejvýznamnějšími aktéry témata, která pro nás během něj budou ta nejdůležitější,“ popisuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Hlavním tématem byla i ve světle ruské agrese proti Ukrajině energetika, energetická bezpečnost a snižování unijní závislosti na ruských surovinách. Na energetiku se Síkela zaměřil hlavně během jednání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a generální ředitelkou DG Energy Ditte Juul Jörgensen.

„Zdůraznil jsem důležitost podpory energetické účinnosti a na ni navázaných úspor jako nástroje nejen snižování energetické závislosti na Rusku, ale také snižování emisí. Zasazoval jsem se také o společný unijní postup v rámci nákupů zemního plynu a jeho následné distribuce založené na principu spravedlnosti,“ říká ministr Síkela a dodává: „S tímto tématem souviselo také jednání o rozvoji plynové i ropné infrastruktury napříč kontinentem a o zrychlení povolovacích procesů energetických staveb včetně jaderných elektráren. Cítil jsem od zástupců komise podporu v tomto ohledu.“

Tuzemské snahy je nutné doplnit ambiciózními kroky i na evropské úrovni a právě české předsednictví je příležitostí nasměrovat evropské aktivity tím správným směrem. Energetickou bezpečnost by měl také posílit již připravovaný návrh nařízení o povinnosti naplněných zásobníků plynu před zimou, který se právě projednává v rámci Rady EU. Toto nařízení zavede povinnost pro státy, aby zajistily naplněnost plynových zásobníků alespoň na 80 %. Mezi další významné návrhy v oblasti energetiky patří například revize směrnic o energetické účinnosti nebo o obnovitelných zdrojích energie.

Součástí agendy českého předsednictví bude také jednání o Aktu o čipech, jehož cílem je do budoucna předcházet nedostatku čipů pro firmy v Evropské unii. Akt o datech, o kterém se bude také diskutovat, stanoví pravidla pro sdílení neosobních údajů mezi firmami, státem a občany. Tato témata ministr Síkela prodiskutoval s eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretonem stejně jako nástroj pro mimořádné situace na vnitřním trhu, který má posílit odolnost vnitřního trhu vůči krizím.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo