Ministři obchodu EU v Berlíně diskutovali výzvy, kterým v současnosti čelí mezinárodní obchod

EU flag

Česká delegace vedená náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Martinou Tauberovou se zúčastnila neformální Rady EU pro zahraniční věci v obchodním formátu. Jednání se uskutečnilo v Berlíně.

Oficiální program byl zahájen v neděli 20. 9. pracovní večeří s předsedou Výboru Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod (INTA) Berndem Langem. V pondělí proběhlo hlavní jednání, při kterém ministři debatovali nové nastavení obchodní politiky EU, situaci v evropském ocelářském průmyslu a volbu nového generálního ředitele Světové obchodní organizace (WTO) a vztazích mezi EU a UK.

byznys

„Česká republika podporuje kroky, které směřují k zajištění větší odolnosti naší ekonomiky, přičemž by měly být taženy tržními silami“ uvedla v rámci jednání náměstkyně Tauberová. Obchodní politika podle ní musí směřovat k vyšší diverzifikaci dodavatelských řetězců. „Proto je nutné si připomínat výhody, které nám přináší dohody o volném obchodu.“ To se týká i sjednané dohody mezi EU a uskupením Mercosur, kde jde o navázání nadstandardních obchodních vztahů s velice důležitým partnerem.

Ekonomický propad související s pandemií COV-19 silně postihl i evropský ocelářský průmysl. V dlouhodobém výhledu je nutné zajistit, aby průmyslová strategie EU reflektovala současný vývoj a byla v souladu s cíli obchodní politiky. „Pro další rozvoj evropského průmyslu je proto důležité, aby naši partneři plně respektovali své závazky v mezinárodním obchodě“ uvedla dále náměstkyně Tauberová.

Program jednání zakončila diskuze k volbě nového generálního ředitele WTO, která má pro budoucí fungování zásadní význam. ČR považuje organizaci za garanta mezinárodního obchodního systému, klíčová je její reforma. K tomu bude zapotřebí mít v čele WTO silného lídra.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR