MPO má novou náměstkyni pro Evropskou unii a zahraniční obchod – Martinu Tauberovou

Martina Tauberová

Novou náměstkyní ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu je od 1. listopadu 2019 Martina Tauberová. Funkci přebírá po Vladimíru Bärtlovi, který odchází do diplomatických služeb.

Nové náměstkyni, která zná velmi dobře jako státní správu, tak diplomatické služby, popřál vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček hodně štěstí: „Na MPO potřebujeme do zahraničního obchodu především lidi, kteří dokáží provázat svět úřadu s reálnými potřebami exportérů. Podle dosavadní kariéry toto Martina Tauberová jednoznačně splňuje a já se tak velmi těším na spolupráci.“

Dosavadní náměstek Vladimír Bärtl bude nově působit v diplomatických službách. „S Vladimírem Bärtlem si předávám pomyslný štafetový kolík, protože sama jsem po 18 letech v srpnu opustila diplomatickou službu a od září jsem na ministerstvu průmyslu a obchodu. Po obsahové stránce budu mít příležitost věnovat se dál mé oblíbené ekonomické diplomacii, což v současné době, kdy se má nastavit zcela nově, chápu také jako velkou výzvu,“ říká náměstkyně průmyslu a obchodu pro řízení sekce Evropské unie a zahraničního obchodu Martina Tauberová.

Ing. Martina Tauberová před nástupem na MPO pracovala téměř dvě desetiletí na různých pozicích na ministerstvu zahraničních věcí. A to jak v pražském ústředí, tak v zahraničí. Měla na starosti například transatlantickou a bezpečnostní politiku, západní Balkán a východní Evropu. V letech 2002 až 2006 působila jako diplomatka na českém velvyslanectví v USA, kde se věnovala vztahům USA s Evropskou unií a evropskými zeměmi. V posledních pěti let byla vedoucí obchodně-ekonomického úseku českého velvyslanectví v Rakousku. Zde se zaměřovala na podporu rozvoje obchodních vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem a zájmů českých firem na rakouském trhu. Zejména se zasazovala o nediskriminační zacházení a dodržování pravidel jednotného vnitřního trhu EU.

Martina Tauberová hovoří anglicky, německy, francouzsky a rusky. Je vdaná a má dva syny.

Zdroj zprávy a obrázku: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR