MPO zve na festival Open House Praha. Návštěvníkům zpřístupní Petschkův palác

MPO logo

Již tento víkend, 7. a 8. srpna 2021 od 10:00 do 18:00 hodin, se díky festivalu Open House Praha otevře 80 architektonicky zajímavých a běžně nepřístupných budov a prostor. K akci se tradičně připojuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu, které letos otevře brány prvorepublikového Petschkova paláce v ulici Politických vězňů.

„Petschkův palác, postavený mezi léty 1922-1927, byl ve své době jednou z nejmodernějších budov v Praze. Nacházely se v něm mimo jiné podzemní trezory s možností umělého zatopení, klimatizace, telefonní ústředna, vlastní zásobárna pitné vody, páternoster i potrubní pošta. Zapomenout nemůžeme ani na krásné interiéry, které se z velké části podařilo zachovat v nezměněné podobě,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který osobně návštěvníky uvítá.

Za druhé světové války v paláci sídlilo velení Gestapa pro Čechy a ve sklepních prostorách se dochovaly cely a vyšetřovny, v nichž byli vyslýcháni a mučeni čeští odbojáři.

Po válce v budově sídlilo Ministerstvo zahraničního obchodu, a to až do rozpadu Československa v roce 1992.V roce 1989 byl palác prohlášen národní kulturní památkou, Ministerstvo průmyslu a obchodu v něm sídlí od roku 1993. Petschkův palác lze navštívit bez jakékoliv registrace, vstup je volný.

„Návštěvníci si budou moci mimo jiné prohlédnout maketu budovy, reprezentační prostory s dobovým nábytkem a zařízením, konferenční místnosti i rozsáhlý bankovní trezor,“ říká náměstkyně pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová, jejíž sekce v paláci sídlí. Přístupná bude i Pieta, prostory zachycující temnou historii budovy v období okupace s vyšetřovnami a celami.

Historie Petschkova paláce je podrobněji popsána zde. Podrobnosti a seznam všech zpřístupněných objektů v rámci festivalu Open House Praha 2021 jsou na webových stránkách www.openhousepraha.cz.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo