MSV 2023: Výstaviště plné atraktivních exponátů a nadšenců do průmyslových technologií

64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu vzbudil u odborné veřejnosti velký zájem a přesvědčivě obhájil smysl veletrhu v době digitální transformace průmyslové výroby. Expozice 1312 vystavujících firem ze 43 zemí obsadily 10 pavilonů brněnského výstaviště. Celková návštěvnost se za čtyři veletržní dny přiblíží k 60 000 lidí.

Oslovení vystavovatelé se shodují, že letošní ročník MSV proběhl v pozitivní atmosféře dané vysokou návštěvností a zejména kvalitou jednání.

„Mnoho návštěvníků sem přišlo nejen řešit konkrétní byznys, ale i najít nové obchodní partnery, což naplnilo základní smysl veletrhu. Možnost prohlédnout si exponáty fyzicky, případně i v chodu, je při výběru technologií pro průmyslovou výrobu nadále klíčová a nenahraditelná jinými formami prezentace,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

V rámci MSV se konaly i specializované veletrhy TRANSPORT A LOGISTIKA a ENVITECH, výjimečně se souběžně konal také mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOODTEC.

Mezinárodní setkání průmyslových lídrů
MSV je místem, kde se už sedmé desetiletí potkávají zástupci špičkových průmyslových firem z různých zemí. Na MSV 2023 přijela polovina vystavovatelů ze zahraničí. Oficiální expozice, zaštítěné vládou nebo proexportní institucí, otevřely Čína, Francie, Indie, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Tchaj-wan a Uzbekistán. Veletrh zároveň navštívila delegace z Uzbekistánu vedená premiérem, další významné obchodní delegace přicestovaly z Indie, Kolumbie, Nizozemí, Saska, USA nebo Ukrajiny.

 

Zahraniční obchod a exportní nebo investiční příležitosti českých firem se na veletrhu skloňovaly ve všech pádech, příkladem mnoha akcí je třídenní projekt Contact Ukraine, který aktivně řešil možnosti zapojení českých firem do poválečné obnovy Ukrajiny.

Digitalizace zajistí vyšší produktivitu
V době cenového růstu všech vstupů a trvalého nedostatku pracovních sil nemá český průmysl jinou volbu než zvyšovat produktivitu prostřednictvím inovací a digitalizace. MSV se této problematice opět široce věnoval a představil inspirativní úspěšná řešení. V pavilonu F se otevřela expozice Digitální továrna 2.0 zaměřená na 5G sítě, management energií, udržitelnost průmyslu a využití umělé inteligence. Firmy ocenily možnost konzultovat nejen technologická řešení pro výrobu, ale také financování či digitální strategii na jednom místě. Běžný návštěvník mohl díky rozšířené a virtuální realitě, ukázkám 3D tisku či robotických aplikací lépe poznat dnešní svět neomezených možností.

 

Zlatým partnerem projektu letos bylo Národní centrum Průmyslu 4.0.

 

Stát představil své služby a vláda otevřeně diskutovala s podnikateli
Počtvrté se na MSV otevřela Česká národní expozice, která na jednom místě sdružila služby státu podnikatelům. Celkem se prezentovalo dvanáct státních organizací zajišťujících firmám podporu v kterékoliv fázi jejich podnikání. Řada akcí se cíleně věnovala podpoře exportu, konkrétně například program Select USA s účastí představitelů států USA a federálního ministerstva obchodu nebo tradiční Meeting Point CzechTrade, kde českým firmám poskytovali konzultace ředitelé zahraničních kanceláří z 25 zemí. Letošní novinkou byla prezentace špičkových exponátů českých firem, jejichž vývoj byl podpořen z veřejných zdrojů. Slavnostního otevření expozice se zúčastnili i předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

 

Mezi VIP návštěvníky nechyběli ani další přední politici. Zahajovací projev veletrhu přednesl premiér Petr Fiala, který byl také hlavním hostem tradičního Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na tom diskutovalo s podnikateli ještě dalších šest ministrů a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj zde předal vládě seznam úkolů, které by měla pro zajištění naší konkurenceschopnosti prioritně řešit v druhé polovině svého mandátu.

Autonomie: budoucnost dopravy živě na výstavišti
Autonomní přeprava už není jen futuristickou vizí, ale zhmotnila se přímo na MSV, a to dokonce v několika podobách. Návštěvníci občas stáli i frontu, aby se po výstavišti nechali svézt autonomním autobusem od společnosti Aurrigo. Řidiče nepotřebuje ani autonomní doručovací robot Last Mile Delivery od společnosti BringAuto. I ten při svém pohybu po výstavišti budil zaslouženou pozornost, mj. i bezemisním provozem. Centrem autonomie byl pavilon Y a vše zaštiťoval projekt LivingLAPT, jehož cílem je poskytovat udržitelnou autonomní přepravu v různých evropských městech. A tato doba se podle expertů rychle blíží.

autonomní vozík

Čtyři dny nabité doprovodným programem
V rámci odborného doprovodného programu se uskutečnily desítky akcí – konferencí, workshopů, seminářů i panelových diskusí. Tradičně vysokou účast mělo Fórum aditivní výroby, letos se zaměřením na vyspělé metody profesionálního 3D tisku. Francouzsko-české fórum se zaměřilo na jadernou energetiku. Tradiční matchmaking projekt Kontakt-Kontrakt po celou dobu veletrhu zprostředkovával jednání obchodních partnerů. V projektu Kaletech Packaging Live se představily dvě vzorové balicí linky – automatická a poloautomatická.

 

Návštěvníci využívali možnost zapojit se do MSV TOUR – komentovaných prohlídek veletrhu s praktickými ukázkami zaměřenými na chytrou výrobu a robotiku. Zájem byl také o seminář Kybernetická bezpečnost v průmyslu, logistickou konferenci The Best of Czech and Slovak Logistics, konferenci Business den Ukrajiny nebo projekt IndusTRY zaměřený na popularizaci moderního průmyslu v mladé generaci.

Zlaté medaile MSV 2023 pro nejinovativnější exponáty
Exponáty vystavovatelů opět soutěžily o prestižní ocenění Zlatá medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila inovativním exponátům šest Zlatých medailí a jednu zvláštní cenu. Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy převzal docent František Hezoučký, který celý svůj profesní život věnoval rozvoji české a slovenské jaderné energetiky.

Zlatá medaile MSV 2023 Hezoucký

V kategorii Inovace prokazatelně vzniklá ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi zvítězilo letadlo TL-5000 Sparker výrobce TL-ULTRALIGHT, s.r.o. a vystavovatele VUT v Brně, Fakulty strojního inženýrství. Zlatou medaili v kategorii Inovace výrobního stroje získala zdravotní jednotka chladící kapaliny Freddy Ecovac CHU výrobce Freddy Products Ltd. a vystavovatele BIKO společnost s ručením omezeným. V kategorii Inovace ve zpracovatelské technologii komise ocenila exponát GW KOMPAKT 10-30-50-100 1F výrobce a vystavovatele Goldman water s.r.o. Zlatou medaili za inovaci v automatizační technice a Industry 4.0. získal SANEZOO UNITY – kamerový systém pro inteligentní vizuální kontrolu výrobce a vystavovatele SANEZOO EUROPE s.r.o. V kategorii Inovační komponenty ve strojírenství uspěl exponát Micro Screw – miniaturní kuličkový šroub výrobce a vystavovatele KSK Precise Motion, a.s. Nejlepší inovací v transportu a logistice byl exponát Super Piezo Inkjet výrobce MARKEM-IMAJE a vystavovatele ONDRÁŠEK INK-JET SYSTEM spol. s r.o. Zvláštní cena komise putovala do společnosti TAJMAC-ZPS, a.s. za prototyp řídicí jednotky pro kompenzaci teplotních deformací stroje pomocí algoritmů umělé inteligence.

Příští ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu se uskuteční od 8. do 11. října 2024 společně s technologickými veletrhy IMT, PLASTEX, WELDING, FOND-EX a PROFINTECH.

Řekli o veletrhu

Petr Fiala, předseda Vlády ČR
Velice mě těší, že se na MSV mohu setkávat a diskutovat se zástupci českých firem a že mám možnost se přímo seznámit s jejich výsledky. MSV je bezesporu výkladní skříní českého průmyslu a je také jasným důkazem toho, že Česká republika může nabídnout špičkové technologie a špičkové výrobky.

Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR
Jsem velmi rád, že veletrh roste, protože když roste MSV, znamená to, že roste i Česko.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu
Mám velkou radost, že se situace ve výstavnictví zlepšuje, což vidíme na vývoji posledních dvou ročníků MSV. Firmy i odborná veřejnost mají o veletrh stále větší zájem, protože ví moc dobře, že osobní kontakt nic nenahradí. To mohu potvrdit ze své vlastní dlouhodobé zkušenosti v byznysu.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR
Přestože na veletrhu vidíme celou řadu úžasných robotů, roboty nikdy nenahradí náš společenský vztah, náš kontakt a byznys, který můžeme rozvíjet. Když se dělá dobrý byznys, vznikají dlouholetá přátelství.

Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory ČR
O České republice se říká, že je srdcem Evropy. Stejně tak můžeme s nadsázkou říct, že co se týká výstav a veletrhů, je Brno srdcem takové aktivity. Děkuji organizátorům, že veletrh připravili takovým způsobem. Technologická transformace je tady vidět na každém kroku.

Hemant H. Kotalwar, indický velvyslanec
Mezinárodní strojírenský veletrh vnímám jako prestižní událost. Česká republika je významná průmyslová země, důležitý obchodní partner a indické společnosti mají zájem se veletrhu účastnit.

Ohlasy vystavovatelů

Misan, Ondřej Svoboda, jednatel
Vystavujeme tady pravidelně už od roku 1996 a razíme zásadu, že obráběcí stroje by se měly na veletrhu ukazovat. Nedá se to nahradit formou videí, prospektů nebo internetového prodeje. S letošním ročníkem jsme spokojeni, potkáváme tady i nové zákazníky, které jsme doteď nebyli schopni oslovit žádnou jinou formou.

misan

ITS Group, Monika Šimánková, generální ředitelka
Letošní ročník MSV mě pozitivně překvapil, lidé sem přišli opravdu řešit byznys. Potkali jsme i dost těch, kteří se sem přišli rozhlížet po nových partnerech, což je ta nejvyšší přidaná hodnota veletrhu. Myslím si, že tento ročník může být přelomový i pro pořadatele veletrhu: vysoká návštěvnost, kvalitní meetingy, řeší se tu aktuální byznysové věci. My jsme moc spokojeni a také další vystavovatelé, se kterými jsem mluvila, to cítí stejně.

its

KUBOUŠEK, Vít Hněvkovský, marketingový ředitel
Vnímám, že veletrh má po covidu vzestupnou tendenci a přišlo i více návštěvníků. Setkali jsme se s našimi stávajícími zákazníky, ale zavítali k nám i noví.

Valk Welding, Jakub Vavrečka, ředitel společnosti
Potkali jsme se na veletrhu se spoustou našich stálých zákazníků, přicházejí však i noví. Veletrh splnil naše očekávání a budeme se těšit na další.

Stäubli Systems, Daniel Dančák, divizní ředitel
Pro nás je MSV hlavní událostí roku. Potkáme zde partnery, které třeba během roku nevidíme, a nemáme možnost se s nimi setkat. Hlavní důvod je tedy setkání s partnery, ať už stávajícími nebo novými, které se snažíme taky nalákat na výrobky, které tady prezentujeme. Již máme v interním systému i nové firmy, které projevily hlavně zájem o automatizaci.

staubli msv 2023

TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, Lada Šanderová, marketingové oddělení
Účast byla poměrně vysoká. Navštívili nás samozřejmě stávající zákazníci, ale i noví. Naše očekávání se naplnila.

tecnotrade

Galika.CZ, Lumír Dufek, obchodní zástupce
Veletrh se nám líbil, účast byla vynikající. Na náš stánek přišlo hodně návštěvníků, kteří byli z oboru, měli adekvátní dotazy, ptali se na konkrétní záležitosti ohledně našich výrobků.

galika 2023

PROFIKA, Jakub Kaufman, zástupce společnosti
Navštívilo nás dost lidí, přišli i zákazníci, které neznáme. Doufáme, že se z návštěv vyvine i nová spolupráce, ale to prověří až čas. Máme především pozitivní hlasy, jsme spokojení.

profika 2023

TAJMAC-ZPS, Květoslav Hořčica, projektový manažer
Zájem zákazníků je. Lidé chodí, ptají se, minimálně první kontakt proběhl. Pro naši platformu ReCON byl veletrh rozhodně úspěšný, naše oddělení získalo nové klienty, ale úspěšný byl i strojový park.

tajmac

Pfeiffer Vacuum, Radan Salomonovič, Country Manager
Na MSV v Brně vystavujeme každý rok už od prvního ročníku, ani jednou jsme nevynechali. Standardně tady oslovujeme jednak naše stálé zákazníky s novinkami, jednak vysokoškoláky a čerstvé absolventy. Během čtyř dnů tady máme typicky 80 zákazníků, takže to je velmi efektivně vynaložený čas.

MAQFORT, Kateřina Hůlková, ředitelka
Na Mezinárodním strojírenském veletrhu letos sledujeme velkou návštěvnost, přišlo za námi hodně relevantních zájemců i zákazníků, kteří už mají naše stroje a přišli nás sem pozdravit. Jsem moc ráda, že se veletrh dostává na stejnou pozici, jakou měl před covidem, měli jsme stále plno.

maqfort

FRONIUS, Jana Romanová, Marketing Specialist
Tento ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu splnil naše očekávání. Na našem stánku jsme představili inovace a novinky v oblasti svařovací technologie.

fronius 2023

Prima Power Central Europe, František Ringer, Sales Manager
Návštěvnost byla příjemná. Výsledky se ukáží až později, ale veletrh fungoval skvěle a byl zde velký zájem o naše stroje.

prima power

KASYS, Michaela Schickerová, Marketing Manager
S naší účastí na veletrhu i s letošní návštěvností jsme spokojeni, návštěvníci se víc rozvrstvili do jednotlivých dnů, návštěvnost byla průběžnější. Nasbírali jsme hodně kontaktů a uvidíme, jak se to promítne do poptávky po našich zakázkových systémech.

kasys

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Národní centrum Průmyslu 4.0, Alena Nováková, manažerka komunikace
Těší nás, že expozice, která pod hlavičkou Národního centra Průmyslu 4.0 a RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 spojovala celkem osm brandů, návštěvníky opravdu zaujala a že mají chuť se s námi vydávat cestou k úspěšným firmám 21. století. Díky dlouhodobé spolupráci umíme firmám přinášet komplexní řešení a být jim partnerem na cestě k digitální transformaci. Firmy ocenily možnost konzultovat nejen technologická řešení pro výrobu, ale také financování či digitální strategii na jednom místě. Běžný návštěvník mohl díky rozšířené a virtuální realitě, ukázkám 3D tisku či robotických aplikací lépe poznat dnešní svět neomezených možností.

ncp 4.0

Tesort, Vojtěch Šamšula ml., prokurista
Na veletrhu se nám líbí, proto jsme tu opakovaně. Letos příjemně překvapilo úterý, kdy přišlo hodně lidí. Po čtyřech dnech máme štosy vizitek firem, které budeme muset navštívit, hodně kontaktů jsme také rozdali.

Hikrobot, Hakeem Zhu, obchodní ředitel pro východní Evropu
Na veletrhu TRANSPORT a LOGISTIKA představujeme robotická řešení pro sklady. S naší účastí jsem velmi spokojený, a to jak s kvantitou, tak s kvalitou návštěvníků.

Mitutoyo, Vladislav Kuna, manažer prodeje
Na veletrh přišlo hodně lidí z našeho oboru, získali jsme hodně zajímavých kontaktů. Samozřejmě za námi přišli i naši stávající zákazníci.

KEYENCE, Federico Bocci, marketing
Stánek navštívilo spoustu lidí, kteří měli zájem o naše měřicí přístroje. Přišlo mnoho stávajících zákazníků, ale také jsme získali nové kontakty. Věřím, že nám účast na veletrhu pomůže v rozšíření povědomí o firmě.

Yamazaki Mazak Central Europe, Veronika Kvardová, marketing coordinator
Letošní veletrh byl pěkný. Účast návštěvníků byla vysoká. Setkali jsme se tady zejména s našimi stávajícími zákazníky.

mazak 2023

MCAE Systems, Kristián Vaněk, marketing manager
S letošním veletrhem jsme spokojení. Návštěvnost je určitě lepší než loni, od covidu se zvedá. Všímáme si i toho, že mnoho lidí, kteří nás oslovili, jsou potenciální zákazníci, se kterými jsme dříve nejednali.

mcae msv 2023

Zdroj zprávy: Veletrhy Brno, a.s., Foto: Zakazka.cz
BVV logo