Nejdůležitější budova Temelína prošla bezpečnostní zkouškou

Temelín

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou tento týden na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Téměř čtyři hodiny vháněly speciální kompresory vzduch do ochranné budovy kolem reaktoru. Celkově do budovy přivedli 45 tun vzduchu. Vytvořili přitom přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou sedmi tun.

čez Temelín reaktor

 

„Zjednodušeně řečeno na každý metr působilo několik osobních automobilů. Přitom, aby budova kontrolou úspěšně prošla, nesmí být na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť součet všech netěsností větší než zrnko hrášku,“ přirovnal průběh a výsledek kontroly Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní kontrole předcházela osmnáctihodinová stabilizace tlaku. Následně pak 24 hodin automatický měřící systém zaznamenával změny tlaku. Důležitá zkouška probíhá na každém bloku jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří pokles tlaku.

První temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva odstaven od 7. dubna. Technici už například vyměnili 42 ze 163 palivových souborů, zkontrolovali bezpečnostní systémy, parogenerátory nebo hlavní cirkulační čerpadla. Aktuálně tak mají za sebou většinu z téměř šestnácti tisíc činností. I s dodavateli se do odstávky zapojila přibližně tisícovka lidí.

čez temelin

Ochranná budova kolem reaktoru (kontejnment)
Důležitá budova, která odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá například zemětřesení nebo tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno z 478 menších drátů. Její těsnost energetici pravidelně prověřují.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ