Nejnovější vrtáky Sandvik Coromant nabízejí vyšší spolehlivost a úroveň výkonnosti

Nové monolitní karbidové vrtáky CoroDrill® jsou vhodné pro obrábění žárovzdorných slitin (HRSA), titanu a obrobků z kompozitních materiálů.

Společnost Sandvik Coromant, která se specializuje na obráběcí nástroje a nástrojové systémy, představila dva nové monolitní karbidové vrtáky navržené s ohledem na zlepšení konzistence a výkonnosti při provádění vrtacích operací na obrobcích vyrobených z problematických materiálů používaných v leteckém průmyslu, jako jsou žárovzdorné slitiny (HRSA), titanové slitiny nebo kompozitní materiály.

CoroDrill

„S vrtáním těchto materiálů používaných v leteckém průmyslu se pojí specifické problémy,“ říká James Thorpe, globální produktový manažer pro oblast vrtání ze společnosti Sandvik Coromant. „Například spojením jejich odolnosti proti únavovému poškození, tvrdosti a houževnatosti za vysokých teplot dochází u HRSA materiálů ke vzniku celé řady mechanismů způsobujících opotřebení vrtáků.“Aaron Howcroft, globální produktový manažer pro oblast kompozitních materiálů ze společnosti Sandvik Coromant, k tomu dodává: „Na druhou stranu u kompozitů je dobře patrné, že v důsledku mechanického namáhání během vrtání dochází k oddělování jednotlivých vrstev, procesu známému jako delaminace. Naše nová řešení CoroDrill® byla speciálně navržena tak, aby umožnila překonání těchto problémů a nabídla delší životnost nástrojů a vyšší výkonnost.“

corodrill 860 -SMNový monolitní karbidový vrták CoroDrill 860 s geometrií -SM byl vyvinut tak, aby nabídl nekompromisní bezpečnost obráběcího procesu, vysokou integritu díry a dlouhou životnost, což z něj činí první volbu z hlediska zajištění kvality při provádění vrtacích operací v materiálech ISO S, jako jsou např. žárovzdorné slitiny typu Inconel, Waspalloy, Hastelloy a Udimet.

Pro monolitní karbidové vrtáky CoroDrill 860 s geometrií -SM je k dispozici nová nástrojová třída 1210, u níž byl rovněž využit nový typ povlaku, která byla navržena tak, aby ve srovnání se stávajícími řešeními umožnila dosažení výrazného snížení opotřebení hřbetu. Výsledkem jsou konzistentní a spolehlivé břity, které v důsledku toho nabízejí vynikající rozměrovou přesnost a lepší toleranci hotové díry. Z tohoto důvodu je tento vrták ideální také pro bezobslužnou výrobu, kde mohou uživatelé očekávat výrazné snížení podílu zmetkových kusů. Navíc dochází i ke snížení celkových nákladů na vyrobenou díru.

Mezi nejvýznamnější aplikace v oblasti leteckého průmyslu, ve kterých bude monolitní karbidový vrták CoroDrill 860 s geometrií -SM vynikat, se řadí obrábění nálitků a dosedacích ploch/přírub na povrchu odlitků, jakož i dalších tvarových prvků disků a lopatkových kol nízkotlakého/vysokotlakého stupně turbíny. Sortiment, který zahrnuje také provedení s vnitřním přívodem řezné kapaliny tělem nástroje, pokrývá hloubky vrtání v rozmezí 2×D až 5×D a průměry 3 až 16 mm (0.118 až 0.630 inch).

Do nabídky rovněž zařazujeme monolitní karbidový vrták CoroDrill 863 s geometrií -O, což je optimalizované řešení určené pro obrábění kompozitních materiálů v leteckém průmyslu. Vyznačuje se vynikající životností a velmi vysokou integritou díry a jako substrát u něj byla použita nová nástrojová třída O1AD se zvýšenou odolností proti otěru. Použitý velký axiální úhel čela přispívá ke snížení delaminace při obrábění jednosměrně vyztužených CFRP kompozitů (plastů vyztužených uhlíkovými vlákny).

corodrill

CoroDrill 863 with -O geometry for ISO O composite materials action image – CoroPak 19.2

Při použití monolitního karbidového vrtáku CoroDrill 863 s geometrií -O se výrazně prodlužuje životnost nástroje a spolu s ní se zvyšuje dosažená délka vývrtu v daném materiálu, běžně udávaná v metrech. Další výhodou použití tohoto spolehlivého vrtáku dosahujícího vysoké opakovatelnosti je proto snížení počtu výměn nástrojů. Typickými kompozitními součástmi, pro jejichž obrábění se stane přínosem, patří konstrukční prvky draku letounu, centroplán, díly trupu, stabilizátory, podlahové nosníky a klapky. K dispozici je sortiment pro hloubky vrtání v rozmezí 4xD až 5xD a vrtané průměry 3 až 10 mm (0.118 až 0.393 inch).

Sandvik Coromant
Společnost Sandvik Coromant, která je součástí celosvětové průmyslové strojírenské skupiny Sandvik, zaujímá vedoucí postavení v oblasti výroby nástrojů a nabídky odborných znalostí i řešení pro obrábění kovů, jimiž se řídí průmyslové standardy a inovace požadované kovozpracujícím průmyslem nyní, i pro další průmyslovou epochu. Podpora vzdělávání, rozsáhlé investice do výzkumu a vývoje i silné partnerství se zákazníky jsou zárukou rozvoje technologií obrábění, které přinášejí změny, udávají směr a určují budoucnost průmyslové výroby. Celosvětově společnost Sandvik Coromant vlastní více než 3 100 patentů, zaměstnává přes 8 000 zaměstnanců a své zastoupení má ve 150 zemích.
Podrobnější informace naleznete na www.sandvik.coromant.com nebo vstoupíte-li do diskuze na sociálních sítích.

Zdroj zprávy: Sandvik Coromant