Nezaměstnanost v červnu klesla

pracovníci

Úřad práce ČR evidoval k 30. 6. 2022 celkem 231 309 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 4 159 méně než v předchozím měsíci a o 41 993 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob poklesl na 3,1 %. To je o 0,1 p. b. méně než v květnu a o 0,6 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za květen) nejnižší v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 5,9 %).

„Dlouhodobě velmi nízká míra nezaměstnanosti v České republice je velmi důležitým a pozitivním ukazatelem. Náš trh práce dokáže nabídnout zaměstnání každému, kdo chce pracovat. To se jasně ukázalo i v posledních měsících v souvislosti s válkou na Ukrajině. Téměř 85 tisíc uprchlíků si u nás našlo práci a přestalo být závislých na pomoci státu. Zároveň ale musíme pamatovat na to, že nejnižší nezaměstnanost v EU není samozřejmost. Velké poděkování proto patří všem firmám, které lidem dávají práci,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

V červnu pokračoval pokles podílu nezaměstnaných osob. Trh práce ovlivňují, kromě stále vysokého zájmu zaměstnavatelů o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu, zejména sezónní činnosti. A to především ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, v pohostinství, prodeji a ve službách.

„V souvislosti s tím, ale i vysokým počtem míst v průmyslu, klesl počet nezaměstnaných mužů. V evidenci Úřadu práce ČR jich bylo meziměsíčně o 3477 méně, tedy celkem 105 774. V menší míře se objevují nabídky letních brigád,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Celou tiskovou zprávu si můžete stáhnout tady (PDF).

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR
úřad práce