Nezaměstnanost v dubnu klesla na 4,1 %

úřad práce

Úřad práce ČR evidoval k 30. 4. 2021 celkem 297 876 uchazečů o zaměstnání (UoZ). Podíl nezaměstnaných osob činil 4,1 %. To je o jednu desetinu procentního bodu méně než v předchozím měsíci a o 0,7procentního bodu více než v dubnu předchozího roku. Míra nezaměstnanosti v ČR podle EUROSTATU zůstává druhá nejnižší v celé EU, a to 3,4 % (průměr EU 7,5 %).

K setrvale nízkému podílu nezaměstnaných dlouhodobě přispívá program na ochranu pracovních míst Antivirus, díky němuž bylo od začátku koronavirové krize podpořeno přes milion pracovních míst.

„Vývoj na trhu práce ukazuje, jak důležitá je v době krize efektivní ochrana pracovních míst. Antivirus je právem odbory, zaměstnavateli i ekonomy považován za nejúspěšnější vládní nástroj v době koronavirové epidemie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. K mírnému poklesu podílu nezaměstnaných v porovnání s předchozím měsícem přispělo pravidelné sezónní oživení trhu práce, obdobně jako v uplynulých
letech.

„S příchodem jarního období došlo k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance ve stavebnictví, v zemědělství, lesnictví, v zahradnictví, těžbě, ale také v logistice či e-shopech,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Přes rok trvající pandemie se tak zásadně nepodepisuje na nezaměstnanosti v ČR. Ta dosahuje přibližně polovičních hodnot oproti nejvyšší nezaměstnanosti z doby poslední hospodářské krize. K 30. 4. 2021 tedy Úřad práce ČR evidoval celkem 297 876 uchazečů o zaměstnání. To je o 8 740 méně než v předchozím měsíci a o 43 836 více než loni.

„V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat. Například v gastronomii, cestovním ruchu nebo lázeňství zaměstnavatelé totiž vyčkávají na další postup při rozvolňování protiepidemických opatření. Už nyní ale začínají někteří z nich nabízet prostřednictvím Úřadu práce ČR volná pracovní místa pro číšníky nebo kuchaře,“ dodává Viktor Najmon.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst tady.

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR