Nezaměstnanost v říjnu klesla na 3,4 %

úřad práce

Úřad práce ČR evidoval k 31. 10. 2021 celkem 251 689 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 10 453 méně než v předchozím měsíci a o 19 996 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,4 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v září a o 0,3 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za září 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,5 % (průměr EU 6,6 %).

V říjnu klesla jak nezaměstnanost, tak počet volných pracovních míst. Trh práce ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických a technických profesích. Dlouhodobý zájem je i o kvalifikované řemeslníky.

„Nadále je zájem i o sezónní pracovníky v oblastech jako je zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství nebo třeba živočišná a potravinářská výroba a obchod. V následujících měsících nezaměstnanost s největší pravděpodobností v souvislosti s útlumem sezónních prací, zejména v zemědělství a v lesnictví, vzroste. Situace na trhu práce se bude odvíjet především od aktuální epidemické situace,“ shrnuje generální ředitel Úřadu
práce ČR Viktor Najmon.

Nezaměstnanost v regionech
Nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v říjnu v Moravskoslezském (5,1 %), Ústeckém (5 %) a Karlovarském kraji (4,3 %). Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v říjnu loňského roku, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,1 %). Meziročně se situace nejvíce změnila na Karlovarsku, kde podíl nezaměstnaných osob oproti říjnu 2020 poklesl o 0,7 p. b. na 4,3 %. V okresech jsou rozdíly ještě více patrné.

Nejnižší nezaměstnanost byla ke konci předchozího měsíce v okresech Praha východ (1,4 %), Rychnov nad Kněžnou (1,6 %), Pelhřimov, Jindřichův Hradec a Benešov (1,7 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okres Karviná (8,6 %), Most (6,4 %) a Ostrava-město (6 %).

Celou tiskovou zprávu ve formátu PDF si můžete stáhnout tady.

Zdroj zprávy: Úřad práce ČR