Noc vědců online – Člověk a robot navštíví každou domácnost

Letošní Noc vědců s podtitulem Člověk a robot bude nezapomenutelná, a to i z toho důvodu, že se poprvé uskuteční kompletně online! Usaďte se v pohodlí svých domovů a sledujte program, který bude vrcholit v pátek 27. listopadu.
Noc vědců obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou, a tak je nemožné prozkoumat veškerý program. Letos se ale nemusíte rozhodovat, které místo navštívíte! Proč? Můžete totiž vidět téměř všechno a k programu se opakovaně vracet – je především online. Virtuální interaktivní prohlídky, online diskuze, vzdělávací videa, workshopy na dálku, streamované přenosy, live science show a podcasty, venkovní pozorování hvězd, právě takhle bude vypadat Noc vědců v roce 2020. „Chtěli jsme být připraveni na každou eventualitu, proto jsme už v létě vyžadovali od všech zapojených institucí, aby se nachystali na plán B, tedy že nebude možné Noc vědců uskutečnit fyzicky, jak jsme zvyklí,“ uvádí Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora.

Noc vědců VŠB

To se nakonec ukázalo jako dobrý tah a většina organizátorů postupně jednotlivé programové položky přetavila do virtuálního prostředí. Prezenčnímu provedení ale stále věří především tři desítky zapojených hvězdáren a planetárií, z bezpečnostních důvodů svůj program plánují venku a pro velmi omezené skupiny, většinou jen jedné domácnosti. I tito organizátoři však mají připravený náhradní online program.

Jednotlivé komentované ukázky, přednášky, interaktivní aktivity a případně i podcasty budou na téma Člověk a robot, které příhodně nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli fanouškům Noci vědců vědu až domů. Další výhodu pak pořadatelé spatřují i v tom, že Noc vědců tentokrát nebude pouze jednodenní záležitostí, ale bude možné si ji na webu Noci vědců přehrávat i po oficiálním ukončení akce. První zajímavé programové položky budou ke zhlédnutí už od 15. listopadu a web akce bude žít vědou až do konce letošního roku. Akce vrcholí 27. listopadu, kdy by se Noc vědců konala fyzicky.

Organizátoři se zaměří na klíčová aktuální témata – na digitalizaci, robotizaci nebo automatizaci, a to nejen z pohledu průmyslu a nových technologií, ale především v souvislosti s životem člověka. „Zároveň chceme také vzdát hold spisovateli Karlu Čapkovi, od jehož narození uplynulo 130 let a připomenout i sté výročí jeho divadelní hry R. U. R., kde se slovo robot objevilo poprvé,“ uzavírá Jitřenka Navrátilová.

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, konající se od roku 2005. Letošní ročník zaznamenal mnoho novinek. Kromě zařazení do evropské skupiny organizací, pořádajících tuto akci, získali národní koordinátoři, VŠB – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita finanční grant. S tímto úspěchem, a zároveň i koronavirovou pandemií, souvisí posunutí termínu akce Evropskou komisí z posledního zářijového pátku na 27. listopad.

Zdroj zprávy: VŠB-TU Ostrava
všb