Nový milník v internacionalizaci: Škoda Auto oficiálně vstupuje na vietnamský trh

Škoda Auto dnes vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je partnerem české automobilky pro prodej a výrobu vozů ve Vietnamu. Škoda Auto plánuje rychlé rozšíření dealerské sítě až na 30 prodejen a roční odbytový potenciál má po roce 2030 překročit hranici 40 000 vozů. Nabídku budou zpočátku tvořit automobily dovezené z Evropy, prodej firma zahájí s modely Karoq a Kodiaq. V příštím roce dojde ke spuštění výroby vozů z plně rozložených sad (CKD) v nově budovaném místním závodě, čímž se využije synergie se stávajícím výrobním zázemím v Indii. Škoda Auto považuje Vietnam zároveň za bránu do sdružení zemí ASEAN.

„Jsme nadšeni, že se stáváme součástí dynamické ekonomiky Vietnamu a oslovujeme novou skupinu zákazníků na tomto významně rostoucím trhu. Jde také o další krok v naší zrychlující strategii internacionalizace, k posílení pozice značky v regionu ASEAN a ke zintenzivnění synergií mezi našimi dvěma klíčovými trhy v Indii a Evropě. Během příprav se ukázalo, že ve společnosti TC Group máme vynikajícího partnera pro výrobu a prodej atraktivního modelového portfolia značky Škoda. Těším se z toho, že společně zahajujeme úspěšnou budoucnost.“ Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto

Vietnam škoda auto

 

„Tento den je významným mezníkem v historii Škoda Auto. Vstupem na vietnamský trh dále posilujeme svou pozici v rámci světového automobilového průmyslu. Máme jasnou strategii, ambiciózní cíle a ve společnosti TC Group také silného místního partnera. Naším střednědobým plánem je zapojení okolo 30 místních smluvních partnerů, montáž přibližně 30 000 vozů z CKD sad a po roce 2030 dosažení prodejního potenciálu přes 40 000 vozidel ročně. Tímto krokem Škoda upevňuje své odhodlání naplnit potřeby svých vietnamských zákazníků a stát se významnou součástí místního trhu.“ Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu

Škoda Auto zahájila vstup na trh slavnostním setkáním a představila plány na rozvoj prodejní sítě
Dnešní významná událost představuje oficiální vstup české automobilky na vietnamský trh. Česká automobilka zároveň představila dvě SUV, vyráběná v domácím závodě v Kvasinách: modelové řady Karoq a Kodiaq se tím stávají prvními modely značky dostupnými na vietnamském trhu. Zákazníci si je mohou zakoupit v prvním autosalonu Škoda v Hanoji, který se otvírá 25. září. Další showroomy ve středním a jižním Vietnamu budou brzy následovat. Dealerská síť se má do roku 2025 rozrůst na 20 a do roku 2028 na 30 zastoupení.

Vietnam škoda auto Jahn

První vozy z Evropy letos, zahájení lokální výroby modelů ze sad CKD v roce 2024
Škoda má pro své působení na vietnamském trhu jasně stanovené jednotlivé kroky. Ve druhé fázi je v plánu doplnit portfolio o další dovážené modely, Octavia a Superb. Počítá se rovněž s uvedením rodiny plně elektrických vozů Enyaq, protože lze očekávat rostoucí poptávku vietnamské klientely po elektromobilech.
Během druhé poloviny roku 2024 využije Škoda v regionu významnou synergii: dojde k zahájení dovozu vozů Kushaq ve formě kompletně rozložených sad (CKD – Completely Knocked Down) z indického závodu v Púně k finální montáži ve Vietnamu. Výstavba výrobní haly společnosti TC Group, místního partnera automobilky Škoda Auto, již probíhá v průmyslovém parku Viet Hung v provincii Quang Ninh. V závislosti na vývoji trhu je v plánu postupné navyšování výroby tak, aby po roce 2027 dosáhla až 27 000 vozidel ročně.

Značný potenciál růstu a očekávaný odbyt po roce 2030 přesahující 40 000 vozů ročně
Automobilový trh ve Vietnamu roste mimořádným tempem: již nyní je čtvrtým největším odbytištěm v jihovýchodní Asii. Na 1000 obyvatel zde připadá pouze 38 vozidel, přitom celková populace činí přibližně 100 milionů lidí. To spolu s dalším předpokládaným ekonomickým rozvojem dělá z Vietnamu zemi s nejvyšším potenciálem k růstu v celé oblasti. Škoda Auto počítá ve střednědobém horizontu s ročním odbytem 30 000 vozů a po roce 2030 mají dodávky vzrůst dokonce na více než 40 000 automobilů. Kapacita průmyslového parku Viet Hung, kde se nachází závod společnosti TC Group, by mohla být v budoucnu využita k rozšíření výroby s výhledem na export modelů Škoda do celého regionu ASEAN.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO
skoda logo new