Obráběcí centrum Tajmac-ZPS H 630 s technologií kryogenního chlazení nástroje

Tajmac H630 kryogenní chlazení

V letošním roce proběhla instalace horizontálního centra H 630 na strojní fakultě ČVUT v Praze. Stroj byl pořízen především pro výzkum obráběcího procesu a aplikaci automatizační techniky a robotiky. Ve stroji je integrována novinka – jednotka jednokanálového chlazení nástroje pomocí tekutého CO2.

Stroj H 630 je aktuálně jediný v ČR, který může tuto unikátní technologii kryogenního chlazení nástroje nabídnout jako sériově integrovanou.

tajmac kryo

Kromě nadstandardní výbavy se stroj může pochlubit i podporou funkcionalit dle požadavků Průmyslu 4.0 a věrným digitálním dvojčetem simulace procesu obrábění.

Tajmac H630

Tento měsíc, v testbedu Průmyslu 4.0 v CIIRC ČVUT v Praze, proběhly první provozní zkoušky obrábění s kryogenním chlazením nástroje pomocí tekutého CO2. Jedná se o technologickou novinku v oblasti kryogenního chlazení, která byla vyvinuta Technickou univerzitou v Lublani. Do nástroje je přes vřeteno přiváděn pouze jedním kanálem kapalný CO2 smíchaný s lubrikantem, kde se expanzí kapalného CO2 na konci nástroje dosáhne teploty až -70 stupňů celsia. Teplota nástroje se tím při obrábění sníží, což umožní značné zvýšení řezných parametrů a prodloužení životnosti nástrojů.

tajmac kryo

Technologie kryogenního chlazení je určena pro obrábění těžkoobrobitelných materiálů, jako jsou slitiny titanu a niklu nebo žárupevné oceli.

Provozní zkoušky obrábění s kryogenním chlazením tekutým CO2 se zúčastnili zástupci technického úseku a výzkumní pracovníci ČVUT pod vedením Petra Koláře. Váženými hosty v laboratoři byli prof. Franci Pušavec z TU v Lublani a prof. Pedro Arrazola ze španělské Mondragon University.

Zdroj zprávy: Tajmac-ZPS
Tajmac logo