Podnikatelům stále chybí konkrétní informace, jak mohou získat pomoc od státu
Zaměstnavatelé a živnostníci oceňují podporu, kterou jim slíbila vláda v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Stále však chybí konkrétní informace, za jakých podmínek a kdy budou mít na ni nárok. Tyto informace totiž úřady zatím nezveřejnily, žádosti tedy ani nezačaly přijímat.
Z nového bleskového šetření mezi téměř 1400 živnostníky a firmami v Hospodářské komoře mimo jiné vyplývá, že dvě pětiny zaměstnavatelů hodlají využít tzv. kurzarbeit, protože mají významné problémy s odbytem. „Ačkoliv vláda schválila toto opatření už před týdnem, jak a kdy mohou zaměstnavatelé pomoc získat, se možná dozvědí teprve dnes,“ vytýká vládě prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Přitom dnes a zítra se budou tisíce zaměstnavatelů rozhodovat, zda budou propouštět zaměstnance. Skoro polovina zaměstnavatelů už byla nucena poslat své zaměstnance na home office, nařídit závodní dovolenou anebo propustit zaměstnance. Skoro třetina podniků musela také rozpustit veškeré své finanční rezervy. Každá čtvrtá firma musela přistoupit k tomu, že přestala platit svým dodavatelům. A na 14 % firem už snížilo mzdy zaměstnancům.
Dlouhý také v souvislosti s kauzou náhrad ušlého zisku připomněl, že podnikatelům nejde o náhradu ušlého zisku – tedy všech tržeb, ale o náhradu škod, které vznikly preventivními kroky vlády. „Jde nám o to, aby vláda, která znemožnila některým podnikatelům podnikat, nahradila ztráty, které jim vznikají tím, že musí nadále hradit fixní náklady. Kromě mezd a odvodů jsou to třeba nájmy za provozovny, které jsou uzavřené, úvěry nebo platby dodavatelům,“ dodal.
To ilustroval na příkladu dvou zaměstnavatelů – se dvěma zaměstnanci
Vysvětlivky ZDE
a 40 zaměstnanci:
Vysvětlivky k videím jsou ZDE
Právě kvůli tomu své zaměstnance propustilo už 7 % respondentů, a to především v restauračních službách a v cestovním ruchu. Alarmující je, že více než čtvrtina všech zaměstnavatelů v současnosti zvažuje propustit zaměstnance, v restauračních službách a v cestovním ruchu jsou to dokonce dvě pětiny. Propouštět se chystá dokonce více než každá třetí firma ve zpracovatelském průmyslu.
Hospodářská komora proto přichází s řešením, jak tuto vlnu propouštění zaměstnanců zmírnit. Pro zaměstnavatele spustí projekt Zachraň práci! Projekt umožní místo propouštění zaměstnance dočasně přidělit jinému zaměstnavateli.
Zdroj zprávy: Hospodářská komora ČR