První automatický sklad koncernu Continental je zprovozněn

Continental Otrokovice sklad

Společnost Continental Barum oficiálně otevřela svůj nový, plně automatizovaný sklad regálový sklad hotových výrobků. Jedná se o největší investiční realizaci poslední doby. Celé zařízení výrazně přispěje k optimalizaci logistických procesů, rychlejší dodávky zákazníkům a udržitelnějšímu provozu. Sklad s výškou 43 metrů, což je přibližně výška Sochy svobody v New Yorku, se tak stává novou dominantou Otrokovic.

Continental Otrokovice sklad

První automatický sklad pneumatik koncernu Continental se stal novou dominantnou Otrokovic.

Slavnostního otevření robotického skladu se v pondělí 29. ledna 2024 účastnili zástupci vedení koncernu Continental AG z Hannoveru. Vedoucí výroby a logistiky ve společnosti Continental Tires Dr. Bernhard Trilken při slavnostní ceremonii především zmínil, že se jedná o první, takto automatizovaný sklad na pneumatiky koncernu Continental. Mezi hosty dále také byli zástupci města Otrokovice, dodavatelských a partnerských firem, které se podíleli na výstavbě a zprovoznění skladu.

Continental Otrokovice sklad

Robotický sklad byl slavnostně otevřen Dr. Bernhardem Trilkenem, vedoucím výroby a logistiky ve společnosti Continental Tires a Liborem Lázničkou, jednatelem společnosti Continental Barum.

„S naším novým plně automatizovaným skladem výrazně zvýšíme efektivitu našich logistických procesů v Otrokovicích. Budeme tak rychleji obsluhovat naše zákazníky a snižovat uhlíkovou stopu našich provozů,“ vysvětlil Dr. Bernhard Trilken při slavnostním otevření skladu.

Rozloha skladu je 10 000 m2, což umožňuje v prostoru uskladnit až 930 000 plášťů. Z tohoto důvodu je nyní možné výrazně zredukovat přepravu a převozy plášťů do externích skladů mimo Otrokovice, a tím omezit produkci CO2.

Skladovací řešení je tvořeno vysokými regály s malými uličkami, které umožňují vertikální i horizontální zaskladňování a vyhledávání uskladněného zboží za pomoci mobilních zakladačů. Tyto zakladače automaticky přepravují pneumatiky uložené na paletách po prostoru skladu a zaskladňují je na vybranou pozici. Třídění přicházejících výrobků dochází za pomocí osmi portálových robotů, kteří výrobky roztřídí a následně uloží na palety dle jednotlivých rozměrů. Dalších šest portálových robotů pak obstarává expedici plášťů.

„K manipulaci lidskou rukou dochází naposledy při vizuální kontrole a pak až při nakládce do kamionu,“ popisuje Libor Láznička, jednatel společnosti jednu z výhod automatického skladu.

Continental Otrokovice sklad

Rozloha skladu je 10 000 m2, což umožňuje v prostoru uskladnit až 930 000 plášťů.

Při projektování skladu byl kladen hlavně důraz na bezpečnost celého provozu skladu. Uvnitř skladu jsou nainstalovány v každé třetí řadě sprinklerové hlavice, celkem jich je 15 000 kusů. Vedle skladu vyrostla také 40 metrů vysoká železobetonová protipožární stěna. Inovativní je také prostředí automatizovaného regálového skladu, kde došlo k redukci množství kyslíku na hodnotu 14,2 %.

„Důvodem pro snížení koncentrace kyslíku je požární bezpečnost skladovacího prostoru, které se tímto stává prostředím s nemožností vzniku hoření pneumatik,“ doplňuje Libor Láznička, jednatel společnosti Continental Barum v Otrokovicích.

Continental Otrokovice sklad

Pro zachycení dešťové vody a jejího následného využití byla v okolí skladu vybudována retenční nádrž o objemu 600 m3. Součástí skladu je také menší administrativní budova, na níž v nejbližší době vyroste ze západní strany zelená stěna pro kultivaci prostředí a zachování příjemného klimatu v kancelářích.

Elektřina používaná k napájení skladu je uhlíkově neutrální a pochází z obnovitelných zdrojů, stejně jako je tomu od konce roku 2020 ve všech závodech na výrobu pneumatik Continental po celém světě. Na důkaz toho si společnost zajistila certifikáty energetických atributů v souladu s kritérii iniciativy RE100.

Prémiový výrobce pneumatik důsledně investuje do digitalizace a automatizace svých globálních výrobních operací ve svých 20 závodech na výrobu pneumatik v 16 zemích po celém světě se zaměřením na výzkum a vývoj nových technologií, alternativních materiálů a výroby šetrné k životnímu prostředí a také na efektivitu svých logistických procesů. Nejpozději do roku 2050 chce společnost Continental dosáhnout 100% klimatické neutrality v celém svém hodnotovém řetězci.

Continental Otrokovice sklad

Zdroj zprávy: Continental AG
continental logo