První čtyřvozový vlak Moravia od Škoda Group vyrazil do zkušebního provozu

Škoda Moravia

Nová čtyřvozová elektrická jednotka Moravia zahájila zkušební provoz s cestujícími. Jedná se o první z 31 čtyřvozových vlaků, které si u českého výrobce prostředků hromadné dopravy Škoda Group objednal Jihomoravský kraj. Vlak poprvé vyrazil na pravidelné linky S2 dnes v 11.00 z Brna do Letovic jako spoj OS 4714. Tento týden navíc výrobce předal do majetku kraje všech šest krátkých dvouvozových jednotek, které tak mohou být nasazeny již do trvalého provozu.

Škoda Moravia

“Nasazení druhého typu vlaků dodávaných na jih Moravy je důležitým milníkem v projektu. Zároveň se nám v tomto týdnu podařilo získat zákazníky do jeho majetku všech šest krátkých jednotek, a tak může být naše radost dvojnásobná. První čtyřvozová jednotka dnes vyrazila do zkušebního provozu a v následujících týdnech budou postupně doplňovat další až jich bude na jihomoravských tratích jezdit všech 31. Nezbývá než vlakům popřát mnoho spokojených cestujících a miliony naježděných kilometrů.” Tomáš Ignačák, prezident CZ/SK ve Škoda Group

Škoda Moravia

 

„Lidé na jižní Moravě si zaslouží kvalitní podmínky pro cestování, které odpovídají 21. století. Vlakové soupravy MORAVIA jsou perfektně vybavené moderní nízkopodlažní jednotky podle požadavků. Od loňského podzimu už mohou cestující na linkách S2 a S3 nebo S51 na některých spojích využívat krátké soupravy MORAVIA, ode dneška to bude první čtyřvozová,“ řekl radní pro dopravu Jiří Crha.

Škoda Moravia

Bohatá výbava vlaků
Vlaky jsou postavené na platformě RegioPanter a jsou určeny pro provoz na příměstských a regionálních linkách. Název Moravia symbolicky odkazuje na historicky první lokomotivu, která kdy přivezla vlak do Brna. Vlaky mají červenobílý design a každá souprava je pojmenována po některých z odrůd vína, které se na jihu Moravy pěstují.

Škoda Moravia

Ve vlacích na Moravě si mohou užít větší komfort i prostor. Jednotky jsou umístěny sedadly umístěné na tzv. cantilevrech (tzn. připevněné do boku vozidla), které poskytují více místa pro zavazadla. Cestující ocení bezbariérové ​​vstupy i větší prostor pro kočárky a kola. Jízda zpříjemní výkonná klimatizace, připojení Wi-Fi, nabíjecí USB porty a zásuvky na 230 V.

Škoda Moravia

Ve vybavení jednotek nechybí ani moderní informační a kamerový systém, který bude na obrazovce náhodně promítat záběry z různých míst vlaku jak strojvedoucímu, tak cestujícím, a to včetně záběrů z předních vnějších kamer. Zajímavostí jsou i okna prostupnější pro mobilní signál. Seznam výbavy vlaků Moravia obsahuje i soupravy AED tedy defibrilátory. Ty mohou pomoci zachránit život při srdeční zástavě cestujících přímo ve vlaku. Všechny jednotky jsou osazeny také nejmodernějším evropským ETCS, které se stávají standardem na evropských železnicích a zajišťují vyšší bezpečnost na železnici. Všechny vlaky z této zakázky mají také přímé spojení s IDS JMK a díky tomu je možné zobrazit na informačních displejích vlaku mimořádné informace z provozu či přímo ohlásit audio systém vozidla.

 Škoda Moravia
ZÁKLADNÍ PARAMETRY VLAKŮ MORAVA
Dvouvozová jednotka
Délka soupravy – 52 900 mm
Šířka – 2 820 mm
Výška – 4 260 mm
Rozchod – 1 435 mm
Maximální rychlost – 160 km/h
Počet míst k sezení – 146
Celkový počet cestujících – 284
Počet kol/kočárků – 9/4
Počet míst pro vozík – 2

Čtyřvozová jednotka
Délka soupravy – 106 000 mm
Šířka – 2 820 mm
Výška – 4 470 mm
Rozchod – 1 435 mm
Maximální rychlost – 160 km/h
Počet míst k sezení – 333
Celkový počet cestujících – 619
Počet kol/kočárků – 21.6
Počet míst pro vozík – 2

Zdroj zprávy: ŠKODA GROUP a.s.
Škoda Transportation