Rourovna v Liberty Ostrava má novou zkušební linku pro kontrolu bezešvých trubek za 35 milionů korun

Liberty Ostrava

Ostrava 30. ledna 2020 – Liberty Ostrava dokončila instalaci nové zkušební linky pro nedestruktivní kontrolu trubek za 35 milionů korun. Starý analogový systém z 90. let byl nahrazen novým, plně digitálním, který splňuje nejnáročnější požadavky norem. Investice umožní rourovně rozšířit sortiment trubek pro dopravu ropy a plynu, kotle, výměníky tepla i ocelové konstrukce. Dodavatelem nového digitálního systému byla firma Institut Dr. Foerster z Německa, která v oboru patří ke světové špičce.

„Instalace nové zkušební linky je završením další fáze procesu postupné digitalizace našeho výrobního zařízení. Umožní nám rozšířit portfolio trubek o trubky menších průměrů, které jsme dříve nebyli schopni testovat, což je důležité při získávání zakázek zejména v oblasti kotlových trubek,” uvedl Michael Hermann, který má v rourovně ostravské huti na starosti údržbu a investice.

rourovna

Kvalita bezešvých trubek z produkce provozu Malého Stiefelu rourovny v Liberty Ostrava, používaných pro rozvody plynu nebo ropy, pro kotle, výměníky tepla i ocelové konstrukce, se dosud kontrolovala pomocí analogového systému z roku 1996, který ale neumožňoval kontrolu trubek s průměrem pod 60 mm. Investice nyní rozšíří zkušební rozsah na celý sortiment provozu, tedy průměry trubek od 21,3 mm do 140 mm.

„Kvalita trubek se testuje elektromagnetickou metodou, kdy se zjišťují vady na vnějším i vnitřním povrchu po celé délce trubky. Nový zkušební systém nám pomůže zachytit případné vady mnohem účinněji, a budeme tak lépe připraveni na zpřísňující se požadavky zákazníků a norem na testování trubek vyšších jakostí,“ dodal Libor Kubíček, specialista na nedestruktivní kontrolu trubek.

Liberty Ostrava

Liberty Ostrava a.s. je integrovaný hutní podnik. V současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství a petrochemickém průmyslu. Je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. Spolu s dceřinými společnostmi má 6150 zaměstnanců. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí společnost své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Huť patří do skupiny Liberty Steel, globální ocelářské a těžební společnosti. Ta je součástí globálního uskupení GFG Alliance, které se kromě těžby surovin a výroby kovů zabývá výrobou obnovitelné energie, bankovnictvím a službami v oblasti nemovitostí. GFG Alliance se sídlem v Londýně má celosvětově 30 000 zaměstnanců a obrat přes 20 miliard USD.

Zdroj zprávy: Liberty Ostrava a.s.