Růst ekonomiky letos zpomalí na 2,8 %, příští rok dosáhne 2 %

Svaz průmyslu

Český hrubý domácí produkt poroste v roce 2019 zhruba o 2,8 %, odhaduje Svaz průmyslu. Růst ekonomiky postupně ochlazuje. Svaz v odhadu růstu ekonomiky pro rok 2020 počítá s většími riziky. Postupně bude růst zpomalovat ke 2 %.

HDP 2019 2020

Zmírnění temp růstu všech základních složek HDP ovlivní jeho vývoj v roce 2019. Zpomalí růst spotřeby domácností, horší bude také bilance zahraničního obchodu. Zatímco vývoz letos bude mírně slábnout, dovoz zůstane relativně stabilní.

„Lidé letos pravděpodobně budou již o trochu opatrnější. Předpokládáme, že spotřeba domácností oproti loňsku mírně klesne, prozatím ale jen velice mírně. Vysoká zaměstnanost a rostoucí mzdy spotřebu stabilizují,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR.

Firmy budou nadále investovat, i zde ale bude oproti loňskému roku růst pomalejší. Proti loňským 10 % bude tempo růstu investic mírně nižší. Svaz průmyslu ale předpokládá, že se hodnoty budou pohybovat na úrovni roku 2017, kdy firemní investice rostly o zhruba 4 %.

„Díky tomu, jak se českým firmám v předchozích dvou letech dařilo, mají dostatek finančních prostředků, aby investovaly do inovací a rozvoje. Česká ekonomika by ale potřebovala mnohem větší růst dlouhodobých investic,“ komentuje Bohuslav Čížek.

Nadále rostou ceny řady vstupů, jako například mezd, služeb či energií. Zvyšují se také úrokové sazby, Svaz ale předpokládá, že ČNB nebude měnit základní úrokové sazby tak často jako loni, kdy je zvýšila celkem pětkrát. Dál bude posilovat i kurz koruny. S tímto faktorem musí počítat ve svých výhledech hlavně exportéři.

V LEDNU PRŮMYSLOVÁ PRODUKCE MÍRNĚ KLESLA
Po výjimečném roce 2017 a loňském úspěšném roce předpokládáme během roku 2019 snížení tempa růstu průmyslové výroby. Aktuální lednová data dokládají, že k určitému poklesu skutečně došlo, dle očištěných dat se průmyslová produkce dokonce meziročně snížila o 1,1 %. Ve srovnání s prosincem 2018 pak klesla o 1,3 %. Naproti tomu zakázky i tržby z průmyslové činnosti v lednu mírně rostly, což je pozitivní signál pro udržení určitého, byť slabšího, růstu. Nižší celkové lednové výsledky jsou samozřejmě kromě určitého zpomalení ekonomiky ovlivněny v meziročním srovnání relativně vysokou základnou roku 2018, ale data za jeden měsíc jsou ovlivněna také odstávkami zpracovatelského průmyslu.

Vývoj HDP může v letošním roce ještě nepříjemně ovlivnit tzv. tvrdý brexit. Pokud by se Velká Británie nedohodla na podmínkách s EU, bude růst nižší a to maximálně kolem 2 %.

EKONOMIKA V ROCE 2020 ZPOMALÍ NA 2 %
Celkový ekonomický výkon bude v roce 2020 postupně oslabovat. Mzdy porostou méně dynamicky než v letošním roce a více se přiblíží k vývoji reálné produktivity práce. Ekonomika bude nadále mírně růst. Samozřejmě ji mohou ovlivnit i další faktory, které se těžko předpovídají, jako jsou reálné dopady brexitu, obchodní války nebo protekcionismus.

Podrobnosti tady (PDF soubor).