Šestá dukovanská chladící věž dostala nový kabát

Čistotou a hladkostí září do světle šeda zbarvený povrch pláště chladicí věže číslo šest. Jeho detailní obnovu, kterou energetici ukončili jen před pár dny, prováděli v rámci plánované komplexní obnovy. Energetici tak po 14 měsících dokončili obnovu stavebních částí věže, která slouží k odvodu nevyužitelného zbytkového tepla třetího výrobního bloku při bezemisní výrobě elektřiny a plynule přešli na obnovu sousední věže číslo 5.

chladící věže Dukovany

Dominanty Jaderné elektrárny Dukovany, kterými je osmice chladicích věží, jsou vidět z desítek kilometrů vzdáleného okolí a staly se tak významný orientačním bodem regionu. Voda v bazénech nikdy nezamrzá a čistá vodní pára, která z věží stoupá, vnitřní plášť věží nijak nenarušuje. K nejčastějšímu provoznímu opotřebení však dochází na vnějších části věží, a to zejména v zimě, při tvorbě ledových námraz.

„Během svého 36letého provozu prochází věže druhou konstrukční a povrchovou úpravou, která by díky novým moderním technologiím, které používáme, měla zajistit jejich bezpečný a spolehlivý provoz až do konce výroby,“ řekl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Na obnově plášťů chladicí věže pracovalo od května 2020 zhruba 60 pracovníků společnosti specializované na opravy železobetonových konstrukcí ve výškách. Při opravě technici museli nejprve provést odstranění nesoudržných betonových částí, ošetřit ocelové konstrukce armatur pláště a betonových vestaveb protikorozní vrstvou, poté nanést novou vrstvu speciální správkové směsi a na závěr opatřit nátěrem šedé barvy s ochranou proti UV záření, která dala věži hladký a čistý vzhled. Práce na opravě vnitřních částí probíhaly v červnu v době odstávky třetího výrobního bloku, kdy byla věz vypuštěna a zajištěna.

Dukovany

Práce dělníci provádí z lávky zavěšené na ocelových lanech. Postup prací a celkovou délku opravy proto výrazně ovlivňuje počasí, zejména rychlost větru, která nesmí překročit 8 m/s. Při vyšších hodnotách rychlosti větru musely být práce na lávce přerušeny.

čez dukovany

Nyní až do konce příští roku probíhá obnova věže číslo 5. Současně se energetici připravují na obnovu plášťů chladicích věží číslo 4 a 8, které by měly být ukončeny do konce roku 2024. Náklady na celkovou opravu jedné chladící věže dosahují několika desítek miliónů korun.

Jiří Bezděk , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

Zdroj zprávy: ČEZ, a.s.
ČEZ