ŠKODA AUTO DigiLab uvádí službu KLIQ pro snadné sdílení služebních vozů

Kliq

Služba KLIQ přináší zcela nové možnosti pro využívání služebních vozů. Zaměstnanci si díky ní mohou automobily jednoduše rezervovat, přebírat i odevzdávat, a to vše bez nutnosti předání klíčků od vozů. ŠKODA AUTO DigiLab navrhla systém KLIQ pro pohodlnou správu vozového parku i evidenci jízd, snížení provozních nákladů a efektivní využívání automobilů. Šestiměsíční pilotní provoz byl počátkem září 2021 spuštěn v Děčíně, kde službu testují zaměstnanci magistrátu.

kliq

„Služba KLIQ dává provozovatelům flotil služebních vozů zcela nové možnosti: maximálně zjednodušuje správu vozového parku a zároveň usnadňuje výpůjčky i vrácení automobilů či evidenci jízd. Dále nabízí aktuálně volné automobily ke sdílení k soukromým účelům, což přináší dodatečné benefity zaměstnancům a zároveň příjmy společnosti vlastnící flotilu vozů.“ Jarmila Plachá, vedoucí ŠKODA AUTO DigiLab

Systém sdílení KLIQ funguje na jednoduchém principu. Uživatelé potřebují pouze stejnojmennou aplikaci v chytrém telefonu, která dělá z mobilního zařízení virtuální klíček od vozu. Ve vozidlech je naistalována telematická jednotka umožňující odemčení a zamčení zámků, spuštění motoru, ale také stanovení přesné polohy automobilu pomocí GPS. Jednotku lze kdykoli odinstalovat a nijak neovlivňuje další funkce vozu, a proto ji lze použít také ve vozech pořízených prostřednictvím leasingu.

Možnosti nové služby jsou velmi široké. Uplatnění najde u flotil ve firmách či ve správě měst a obcí s více než dvěma sdílenými automobily. Dostupné vozy lze sdílet v rámci různých organizací spadajících pod magistrát, systém dokáže rozlišit služební cesty i soukromé jízdy. Zásadní výhodou je virtuální klíč v mobilním telefonu, díky němuž jsou vozy dostupné kdykoliv, a to bez nutnosti předání skutečných klíčků.

Od 2. 9. 2021 probíhá pilotní projekt ve spolupráci s Magistrátem města Děčín, celkem 14 služebních vozů je zde přes platformu KLIQ k dispozici 74 zaměstnancům. Cílem je otestovat systém v reálném provozu městského vozového parku, optimalizovat náklady na jeho správu a zjednodušit administrativu spojenou s vykazováním služebních jízd. Během zkušebního provozu vozy propojené službou KLIQ již úspěšně najely více než 8 000 kilometrů a absolvovaly 150 sdílení mezi uživateli. V rámci pilotního provozu jsou průběžně vyhodnocovány požadavky uživatelů a následně implementovány tak, aby služba plně odpovídala požadavkům na provoz ve specifickém prostředí úřadu.

Mezi hlavní přínosy pro provozovatele flotil a jejich zaměstnance či externí uživatele patří:

  • Jednoduchý systém: v aplikaci KLIQ probíhá komplexní správa vozového parku, a to včetně elektronické evidence ujetých kilometrů a spotřeby paliva, dat z GPS či statistiky jízd.
  • Úspora nákladů: vozidla se využívají efektivněji, jednodušší je i správa flotily.
  • Snadné předání vozů: díky virtuálnímu klíčku není nutná osobní účast u předání či převzetí vozu.
  • Flexibilita: dostupné automobily ve službách měst lze snadno rezervovat odkudkoli, jen pomocí aplikace.
  • Uživatelská přívětivost: KLIQ rozšiřuje výhody sdílení vozidel i mezi služební vozy, což zpřístupní jejich využití pro soukromé jízdy zaměstnanců jako formu benefitu.
  • Služba navržená pro korporátní podmínky: díky zkušenostem dosavadních partnerů nechybějí ani speciální funkce, jako je schválení jízdy autorizovanou osobou nebo specifické filtrační parametry.

K příjemnému uživatelskému zážitku patří jednoduchá funkčnost, díky níž si sdílení rychle osvojí zaměstnanci všech věkových skupin. V aplikaci KLIQ stačí zvolit datum a vybrat některý z dostupných vozů. Po potvrzení se uživatel v požadovaném termínu dostaví k vozu s telefonem, který po spárování a ověření totožnosti uživatele odjistí zámky a umožní spustit motor. Na konci cesty se stejným způsobem vůz bezpečně uzamkne.

Podobně snadná je implementace systému KLIQ do vozového parku jakékoli firmy či úřadu: stačí stávající vozy vybavit telematickou jednotkou a zaměstnancům nainstalovat aplikaci do telefonu.

Sdílení služebních vozidel KLIQ je součástí platformy HoppyGo, která slouží k propojení soukromých vlastníků vozidel se zájemci o jejich příležitostné využití. Majitelům umožňuje využít vůz k pokrytí nákladů spojených s provozem vozidla v době, kdy automobil nepotřebují, uživatelům zajišťuje snadno dostupnou mobilitu. V současnosti HoppyGo registruje již 130 000 zákazníků.

Služba KLIQ patří rovněž mezi důležité pilíře spolupráce českého zastoupení mladoboleslavské automobilky se Sdružením místních samospráv v rámci partnerství v projektu Obec 2030. ŠKODA AUTO se jakožto lídr v oblasti elektromobility a domácí výrobce snaží maximálně podporovat rozvoj a výstavbu infrastruktury. K tomu samozřejmě patří i podpora municipalit. Pro obce tak došlo k adaptaci nabídky balíčků elektromobility, jejichž součástí je například i řešení komunitního carsharingu, případně konzultace týkající se energetické soběstačnosti, výstavba fotovoltaické elektrárny, dobíjecích stanic, dalších služeb a také konzultace v oblasti dotačních titulů.

ŠKODA AUTO DigiLab se jako inovační centrum společnosti zabývá tématy jako je sdílená ekonomika, služby mobility, digitalizace a elektromobilita. Na svých projektech spolupracuje se startupy vyvíjejícími nové technologie, ale i zkušenými experty ze strany ŠKODA AUTO. Rozsah činnosti DigiLabu je široký – od vývoje nových obchodních modelů a konceptů, přes scouting inovativních technologií, až po řešení mikromobility pro města. V současné době fungují pobočky ve čtyřech zemích světa – v České republice, Indii, Číně a Izraeli.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda