ŠKODA AUTO podporuje technické vzdělávání i díky mobilní laboratoři EDU.LAB na základních školách a veřejných akcích

EDU.LAB škoda auto

V září byla zahájena další sezona úspěšného projektu EDU.LAB, kterým ŠKODA AUTO ve spolupráci s partnerskými firmami, školami a organizacemi podporuje zájem žáků a studentů o technické obory. Mobilní laboratoř se tentokrát zaměří na žáky základních škol a od září do listopadu navštíví Liberec, Českou Lípu, Brno, Prahu, Ostravu a Milevsko. Během loňského školního roku EDU.LAB zavítal do desítek základních a středních škol a jeho expozici vidělo více než 6 000 žáků a studentů, pedagogů a dalších zájemců o techniku. Přínosem je vedle prohloubení znalostí a ukázek nejmodernějších technologií i zvýšení zájmu o technické obory a jejich další studium.
EDU.LAB škoda auto

 

„Zpětná vazba na náš EDU.LAB je velmi pozitivní – od studentů, učitelů i veřejnosti. Proto jsme se společně s našimi partnery rozhodli nabídku EDU.LAB pro žáky dále rozšířit a internacionalizovat. Na podzim letošního roku věnujeme zvláštní pozornost žákům základních škol. Hravou a inovativní formou jim chceme představit zajímavé technologie budoucnosti, jako je robotika nebo umělá inteligence. Jako jednomu z největších zaměstnavatelů v soukromém sektoru v České republice nám obzvláště záleží na tom, abychom se věnovali perspektivnímu a prakticky zaměřenému technickému vzdělávání.” Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Lidé a kultura

Mobilní laboratoř EDU.LAB, která je vybudována v moderně pojatém návěsu, navštíví během podzimu základní školy a akce spojené s podporou zájmu o techniku a rozvojem dětí. O uplynulém víkendu přivítala ve své expozici návštěvníky přehlídky vojenské, policejní a záchranářské techniky v rámci Dnů NATO v Ostravě, která je nejnavštěvovanější rodinnou akcí v České republice. Jen pár dní před tím se EDU.LAB na tři dny zastavil i na dobročinném běhu Teribear na pražské Letné. Další příležitost k prohlídce laboratoře budou mít zájemci z řad veřejnosti na festivalu inovátorů a vynálezců Maker Faire v Mladé Boleslavi 24. září a v Brně ve dnech 22. a 23. října.

Letošní školní rok zahrnuje návštěvu přibližně 50 základních škol po celé České republice a mobilní laboratoř poprvé zavítá také na Slovensko. Během prezentace se studenti rozdělí do dvou skupin a vystřídají se ve vnitřních a venkovních expozicích, kde se zábavnou formou seznámí s virtuální realitou, 3D tiskem, termovizí, robotikou, umělou inteligencí či s oblastí kybernetické bezpečnosti. Žáci si také na dotykové obrazovce poprvé vyzkouší hry zaměřené na optimalizaci výroby a logistiky, v rámci nichž se dozví o výzvách spojených s přechodem na Průmysl 4.0.

Ve venkovní expozici si mohou studenti sami vyzkoušet programovatelné roboty, které podporují vynalézavost a kreativitu. Na akcích bude k vidění i plně elektrický model ŠKODA ENYAQ iV, při jehož vývoji a výrobě se uvedené technologie naplno uplatňují. V rámci stanoviště ŠKODA Motorsport mají návštěvníci příležitost otestovat pneučasovku.

Cílem ojedinělého projektu je přiblížit studentům pokročilé technologie, které se jako součást Průmyslu 4.0 používají v nejmodernějších závodech včetně výrobních procesů automobilky ŠKODA AUTO. Přínosem je vedle prohloubení znalostí i zvýšení zájmu o technické obory a jejich další studium.

Jednotlivá stanoviště projektu EDU.LAB jsou navržena ve spolupráci s partnery, kteří patří ke špičce ve svých oborech. Jedná se například o společnost ABB, která dodala robota YuMi, či firmu Prusa Research, díky níž si žáci vyzkouší návrh objektů a jejich následný 3D tisk. Důležitým účastníkem akcí je i výrobce nákladních vozů Scania, přičemž jeden z nich slouží k převozu celé mobilní laboratoře. Součástí projektu je zapojení univerzit (České vysoké učení v Praze, Technická univerzita v Liberci a Západočeská univerzita v Plzni) do ukázek a na vybraných akcích také do odborného zajištění přednášek. Se stanovištěm RETRO IT se programu účastní i nezisková organizace Czechitas, která se věnuje především vzdělávání dívek a žen v oboru IT.

O návštěvu laboratoře EDU.LAB a představení moderních technologií žákům mohou pedagogové zažádat na internetové stránce https://skodaauto-edulab.cz/. V současnosti probíhá rezervace termínů na jaro 2023, registraci lze učinit do 15. prosince letošního roku.

Zdroj zprávy: SKODA AUTO a.s.
Škoda