ŠKODA AUTO získala speciální cenu za excelentní náběh nové lakovny

Společnost ŠKODA AUTO v rámci letošního udílení cen Automotive Lean Production Awards získala zvláštní cenu „Special Award– Excelentní náběh nové lakovny“ za svou lakovnu, uvedenou do provozu v srpnu 2019. Člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus cenu převezme 3. listopadu 2021 ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi. Cenami Automotive Lean Production Awards oceňuje odborný magazín AUTOMOBIL PRODUKTION a poradenská společnost Agamus Consult ty firmy v automobilovém průmyslu, které definují měřítka v oblastech štíhlé výroby a digitalizace.

škoda lakovna

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: „Naše nová lakovna v Mladé Boleslav patří díky svým vysoce inovativním špičkovým technologiím mezi nejmodernější a nejekologičtější provozy svého druhu v Evropě. Vysoký stupeň automatizace zajišťuje maximální preciznost a efektivitu. Současně neděláme kompromisy, co se týče ekologie: ve srovnání s běžnými lakovnami tu v přepočtu na jeden vůz používáme například o 210 gramů méně rozpouštědel a o 17 procent méně bezbarvého laku. Pomocí nového systému čistění odpadního vzduchu jsme navíc o více než dva kilogramy snížili množství lakových reziduí na jednu karoserii. Navíc využíváme unikátní novou koncepci sušek s příčnou orientací karoserií. Toto unikátní řešení umožňuje zkrátit sušky a posouvá kvalitu a efektivitu procesů na novou úroveň.“

Cena bude předána v rámci letošního 15. ročníku Kongresu o štíhlé výrobě v automobilovém průmyslu, který se koná ve dnech 3. a 4. listopadu ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi. Ceny Automotive Lean Production Awards každoročně uděluje odborný časopisAUTOMOBIL PRODUKTION spolu s poradenskou společností Agamus Consult. Cílem je etablovat mezinárodní srovnání štíhlé výroby a digitalizace v automobilovém průmyslu v duchu motta „Učit se od těch nejlepších“. A právě ti nejlepší, označení jako Best Performers, pak na dvoudenní akci prezentují své koncepty a projekty z oblasti štíhlé výroby. V roce 2019 už společnost ŠKODA AUTO získala cenu „Special Award – Smart Digital Application“ za projekt dProdukce.

V lakovně uvedené v Mladé Boleslavi do provozu v srpnu 2019 se díky inovativním technologiím a postupům podařilo výrazně snížit spotřebu materiálu a energií i množství odpadů vznikajících v procesu lakování. O řadu pracovních operací se stará celkem 66 robotů. Ročně tu ve třísměnném provozu nalakují až 168 000 karoserií, čímž celková kapacita lakoven v závodě po zprovoznění tohoto zařízení vzrostla na 812 000 karoserií. Do novostavby společnost ŠKODA AUTO investovala 214,5 milionů euro a současně tak vytvořila více než 650 nových pracovních míst. 35 metrů vysoká lakovna má sedm pater a je proto v současnosti vůbec nejvyšší budovou v areálu hlavního výrobního závodu společnosti ŠKODA AUTO.

Zdroj zprávy: ŠKODA AUTO a.s.
Škoda