Škoda Group a Titagarh Firema vyhrály tendr na vozy pro italské noční linky

ŠKODA TRANSPORTATION

Škoda Group hlásí další úspěch v Itálii, tentokrát se jedná o projekt na dodávku nových lůžkových vozů. Zakázku na výrobu až 370 nových železničních vozů Škodovka získala spolu se společnostmi Titagarh Firema. Konsorcium společností uspělo v Evropském výběrovém řízení vypsaném společností Trenitalia, člen skupiny Ferrovie dello Stato Italiane. Na trase Milán – Palermo – Syrakusy tak budoucnosti vyjedou zcela nové vozy, které v sobě kombinují nejmodernější a nejefektivnější technické řešení a respekt ke všem charakteristikám ekologické udržitelnosti. Celková hodnota zakázky je až 732,5 milionu eur.

Tento projekt ovlivňuje rostoucí oblibu cestování nočními vlaky po Evropě. Nové vozy pro italskou železnici nabídnou nevšední zážitek z cestování s větším komfortem, soukromím i klidem, který připomíná běžný hotelový pokoj. Vlaky jsou tak připraveny uspokojit náročné požadavky cestujících.

„Jsem hrdý na náš tým, který v rámci italského trhu odvedl velký kus práce. V říjnu 2022 otevřela Škoda Group svou pobočku ve Florencii, aby vstoupila na nový trh. O několik měsíců později se v Itálii podílíme na dvou důležitých projektech nových dálkových vozů a tramvají pro Bergamo. Jsem nadšený, že další evropský dopravce důvěřuje naší více než 160leté tradici ve výrobě vozidel a objednal si lůžkové vozy s výraznou škodováckou stopou. Musím poděkovat našemu partnerovi Titagarh Firema SpA, který do tohoto místního projektu přináší odbornost a vynikající znalost trhu. Těším se na zahájení realizace projektu,“ řekl Didier Pfleger, generální ředitel Škoda Group.

ŠKODA TRANSPORTATION

 

“Jsem hrdý na náš tým, který v rámci italského trhu odvedl velký kus práce. V říjnu 2022 otevřela Škoda Group svou pobočku ve Florencii, aby vstoupila na nový trh. O několik měsíců později se v Itálii podílíme na dvou důležitých projektech nových dálkových vozů a tramvají pro Bergamo.” Didier Pfleger, generální ředitel Škoda Group

ŠKODA TRANSPORTATION

 

Paní ředitelka společnosti Titagarh Firema se sídlem v Casertě, Carla Logliho uvedla: „Firema dosáhla dalšího významného úspěchu a přijala novou žádost pro společnost v případě mimořádně důležité zakázky pro společnost Trenitalia, pro zemi, která přispěla financováním projektu z prostředků PNRR, a pro naši společnost, která stále více zvyšuje své vedoucí postavení v italském železničním průmyslu. Jsem opravdu potěšen, že výroba nových vozů bude probíhat v Itálii, v historickém místě kolejových vozidel, a to z důvodu následných pozitivních dopadů na úroveň zaměstnanosti, které z toho vyplynou. Proto bych rád poděkoval společnosti Škoda za toto bezprecedentní partnerství, které, jak doufám, bude jen prvním z dalších plodných spoluprací v budoucnosti.“

První dílčí smlouva zahrnuje dodání celkem 70 lůžkových vozů – 44 z nich v kategorii Comfort , 22 DeLuxe a 4 typu Economy – v celkové hodnotě 138,59 mil. eur.

Vozy DeLuxe jsou komfortními prostornými ložnicemi, z nichž je šest jednolůžkových a dvě dvoulůžkové. Každá z nich má k dispozici vlastní WC a sprchu. Díky řešení klimatizace je možné v jednotlivých jednotkách individuálně nastavit teplotu. Součástí výbavy jsou i moderní informační a audio/video zábavní systémy. Součástí vozu je i menší kuchyňka vybavená elektrickými spotřebiči.

Třída Comfort nabídne v každém z vozů sedm kupé vybavených čtyřmi lůžky a vlastním umyvadlem. Kromě toho je součástí výbavy také rozsáhlejší prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace a jejich doprovodu. Pro tyto osoby jsou k dispozici také toalety a přepravní plošiny, které usnadní jejich nástup a výstup. V jednotlivých kupé lze rovněž individuálně nastavit klimatizaci.

ŠKODA TRANSPORTATION

Vozy Ekonomické třídy nabízí prostorný salonek pro cestující se sedadly uspořádanými dle vzorce rozmístění sedadel 2+1. Pro maximální pohodlí mají jednotlivé úseky dělící stěny, loketní opěrky a nadrozměrné opěrky hlavy a každé místo má své individuální osvětlení. Široká středová ulička umožňuje pohodlné využití vnitřního prostoru během jízdy, zatímco v prostoru vestibulu jsou k dispozici regály na zavazadla a úložné prostory. V prostoru vestibulu je na každé straně umístěna jedna toaleta.

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
Škoda Transportation