Skupina Škoda Transportation se bude významně podílet na výrobě lokomotiv pro Tanzánii

tanzanie

Skupina Škoda Transportation se bude významně podílet na výrobě flotily nových lokomotiv pro osobní dopravu v africké Tanzánii. Škodovka podepsala s nadnárodním koncernem Hyundai Rotem kontrakt za více než 580 milionů korun na dodávku sedmnácti sad kompletní elektrovýzbroje, které budou tvořit „srdce“ nových lokomotiv pro novou železniční linku v Tanzánii.

“Aktuální zakázkou navazujeme na dřívější úspěšné projekty, které jsme již se skupinou Hyundai Rotem realizovali. V minulých letech šlo například o významnou dodávku několika desítek lokomotiv pro Turecko.” Bedřich Koukal, generální ředitel Škoda Electric

Nové lokomotivy se škodováckou elektrovýzbrojí budou v Tanzánii sloužit na zhruba 550 kilometrů dlouhé nové elektrické trati na lince provozované místními drahami TRC mezi přímořským přístavem Dar es Sallam a městem Makutupora. Stroje se budou muset vyrovnávat s náročnými klimatickými podmínkami a velkými rozdíly v nadmořské výšce.

tanzanie škoda transportation

Projekt pro Tanzánii je pro Škodovku technicky velmi zajímavý. „Dodávat budeme kompletní výzbroj včetně hlavních i pomocných pohonů, bateriové nabíječe, trakční motory, převodovky nebo dvojkolí. Lokomotivy budou na trase jezdit rychlostí až 160 km/h, což v místních podmínkách představuje výrazné zrychlení přepravy oproti obvyklému standardu,“ upřesňuje Karel Majer, ředitel Obchodu Škody Electric. Finální kompletace lokomotiv se bude odehrávat ve výrobním závodě Hyundai Rotem v Changwonu v Jižní Koreji, kam také budou směřovat dodávky plzeňské Škodovky.

Spolupráce na výrobě lokomotiv pro africkou zemi je jedním z řady společných projektů Škodovky a Hyundai Rotem. Plzeňská firma například pro nadnárodní koncern vyráběla kompletní výzbroj pro 80 lokomotiv pro tureckého zákazníka TCDD, nebo se podílela na dodávkách vozidel „lehkého bezpilotního metra“ LRV pro jihokorejské město Incheon. „Naše aktuální zakázka je pro nás velmi významnou referencí – dokazuje, že jsme schopni s našimi výrobky uspět v celosvětovém měřítku,“ dodává Bedřich Koukal.

Zdroj zprávy: ŠKODA TRANSPORTATION a.s.
Škoda Transportation