Sněmovna schválila ve druhém čtení novelu, která umožní sdílení vyrobené elektřiny

Jozef Síkela

Novelu energetického zákona, která umožní zakládat energetická společenství a sdílení vyrobené elektřiny, schválila ve druhém čtení Poslanecká sněmovna. Domácnosti, obce, firmy nebo školy budou moci vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně si ji mezi sebou sdílet.

solar panely

 

„Jsme o krok blíže k moderní české energetice. Jsem rád, že poslanci novelu schválili i ve druhém čtení, věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Legislativní ukotvení sdílení elektřiny a jeho pravidel usnadní realizaci komunitních energetických projektů. Navrhované úpravy energetického zákona umožní občanům, obcím a malým podnikatelům zapojit se do komunitní energetiky a snížit jejich závislost na fosilních palivech prostřednictvím lokální spotřeby lokálně vyrobené energie. Je to také nástroj, jak zmírnit dopady vysokých cen energie na zákazníky a jak posílit energetickou soběstačnost každého z nás.“

Novela zavádí kromě sdílení elektřiny také pojem takzvaného aktivního zákazníka. Tím může být skupina až deseti osob, kteří společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení. Příkladem takového zákazníka je jedinec, který si vyrábí elektřinu na střeše své chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě. Aktivní zákazník ale může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.

Energetické společenství bude moci vytvořit větší skupina až 1000 členů. Ti mezi sebou podle pravidel zákona budou moci sdílet energie, které vyrobí ze společných výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být kromě jednotlivců například společenství vlastníků jednotek, obce, školy, úřady nebo celé malé podniky.

Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení energetického datového centra, které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě a spotřebě elektřiny v nově vzniklých odběrných a výrobních místech.

Průběžně aktualizované otázky a odpovědi ke komunitní energetice jsou na webu www.energiezamene.cz.

Zdroj zprávy: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
MPO logo