SP ČR: Průmysl na začátku jara zacelil rány z loňského března

byznys

Průmysl v březnu 2021 meziročně vzrostl o 14,9 %. Za vysoký růst může mimo jiné i zmrazení a omezení výroby v loňském březnu. Celkový objem produkce v letošním březnu se zároveň dostal dokonce nad úroveň obvyklou před začátkem koronavirové krize. Průmyslové podniky tak potvrdily, že po loňském enormním poklesu dokázaly na krizi velmi dobře reagovat, a to i přes řadu omezení.

K impozantnímu meziročnímu nárůstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, výroba pryžových a plastových výrobků a výroba elektrických zařízení. Obdobně vysoké meziroční nárůsty jako v celkovém ukazateli za průmysl mají i výsledky za tržby. Meziročně byly vyšší o 16,8 %, přičemž tržby z přímého vývozu vzrostly o 22,6 % a domácí o 9,6 %. Firmám vzrostla též hodnota nových zakázek o 23 %. Zahraniční zakázky přitom rostly více než domácí. Pozitivně se vyvíjel i export celkově.

ekonomika byznys

 

„Vyšší březnové hodnoty průmyslu ale musíme vnímat i s ohledem na omezení a uzavření řady firem v loňském roce. Na druhou stranu, březnové výsledky produkce či tržeb se dokázaly dostat i přes složité období a mnohá omezení na vysoké úrovně. Jsou dokonce srovnatelné i s dlouhodobým předkrizovým vývojem. Pro českou ekonomiku je to určitě dobrá zpráva,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podniky ale stále musejí počítat s určitými limitacemi, jako jsou například hygienická opatření a testování ve firmách, zpomalení dodávek některých komponent, růst cen řady vstupů nebo oslabená spotřebitelská poptávka.

„Kondici naší ekonomiky také musíme sledovat v delších než měsíčních horizontech a podívat se třeba celkově na dosavadní meziměsíční vývoj v letošním roce. V lednu a únoru průmyslová produkce mírně poklesla, což potvrzuje i opatrné hodnocení v našich dřívějších komentářích. V březnu naopak průmysl meziměsíčně vzrostl o 3,2 % a pomohl tak zmírnit mezičtvrtletní propad začátku roku,“ vysvětluje Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

byznys plán

Průmysl od začátku roku vzrostl meziročně o 4,1 %. Je tak v dobré kondici, což je pozitivní indikátor pro celkový výsledek ekonomiky. „V prvním kvartále sice HDP podle předběžných odhadů kleslo meziročně o 2,1 %. To je ve srovnání s negativními predikcemi, kterých jsme se obávali během koronavirové epidemie, relativně dobrý výsledek. Ovšem i přes tento pokles prvního čtvrtletí očekáváme, že letošní rok bude celkově růstový a že k tomu přispěje i průmysl. Předpokládáme, že v dalším kvartálu se výsledek HDP zlepší a přehoupne do kladných čísel,“ dodává Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj zprávy: Svaz průmyslu a dopravy ČR
Svaz průmyslu