Společná návštěva maďarských a českých ministrů v Aeru

Do Aera Vodochody přijeli maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó a ministr pro technologie a inovace László Palkovics v doprovodu místopředsedy vlády ČR, ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka a ministra obrany Lubomíra Metnara. Návštěva byla součástí oficiální cesty maďarského předsedy vlády Viktora Orbána a členů jeho vlády do České republiky.

návštěva maďarského ministra

Klíčovým bodem setkání maďarských a českých ministrů v Aeru Vodochody bylo prohlubování spolupráce v obranném průmyslu ve středoevropském regionu.„Těší nás, že tu dnes hostíme čtyři důležité ministry vlád Česka a Maďarska. Potvrzuje to, že Aero je pro obě země významným partnerem při zajišťování jejich obranyschopnosti a bezpečnosti,“ uvedl Jakub Hoda, člen představenstva a viceprezident Aera Vodochody.

Maďarští a čeští ministři společně zavítali do výroby, kde se seznámili s generálními opravami a možnostmi modernizace letounů L-39 a L-159, a na letiště Aera Vodochody, kde shlédli akrobatickou ukázku L-39NG, nového cvičného proudového letounu vyvinutého a vyrobeného v Aeru, který si následně mohli důkladně prohlédnout.

Maďarsko má mnohaleté zkušenosti se stroji z Aera, v maďarských vzdušných silách létaly letouny L-29, poté L-39, v letech 2008-2010 si Maďarsko pronajímalo i L-159. Také nové letouny L-39NG by mohly v příštích letech sloužit k výcviku pilotů maďarských i českých vzdušných sil. Nabízí navíc velký potenciál pro průmyslovou spolupráci v rámci střední Evropy.

Kromě vývoje a výroby vlastních letounů se Aero podílí i na velkých mezinárodních projektech, je například jedním z největších dodavatelů pro brazilský vojenský transportní letoun C-390 Millenium, který si vloni v listopadu objednaly maďarské vzdušné síly.

Zdroj zprávy: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.